ՄԱԿ. 34 խմբավորում հավատարմության երդում է տվել ԻԼԻՊ–ին (տեսանյութ)
Աշխարհի տարբեր կետերից 34 զինված խմբավորում հավատարմության երդում է տվել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը։ 2016–ին դրանց թիվը կաճի։ «Վեստիի» փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ է հրապարակել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը ԱԽ–ին ուղղված իր զեկույցում։
Գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է ԻԼԻՊ–ի հետ կապված խմբավորումների հարձակումների աճի մասին այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Ֆիլիպինները, Ուզբեկստանը, Պակիստանը, Լիբիան ու Նիգերիան։
«ԻՊ ազդեցության վերջին ընդլայնումը Արևմտյան և Հյուսիսային Աֆրիկաներում, Մերձավոր Արևելքում, Հարավային և Հարավարևելյան Աֆրիկաներում ցույց է տալիս՝ ինչ արագությամբ ու մասշտաբով է տարածվել այդ սպառնալիքը ընդամենը 18 ամսվա ընթացքում»,–Պան Գի Մունի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ–ը։
Գլխավոր քարտուղարն ԻԼԻՊ–ը նաև աշխարհի ամենահարուստ ահաբեկչական խմբավորումն է համարել։ Տարբեր տվյալներով՝ 2015թ. ընթացքում նավթի ու նավթամթերքի վաճառքի շնորհիվ խմբավորումը 400–500 մլն դոլար է աշխատել։
Ծայրահեղականները միջոցներ են ձեռք բերում նաև իրենց սահմանած հարկերից, բնակիչների անշարժ գույքի բռնագրավումից ու վերավաճառքից։

ООН: 34 группировки присягнули на верность ИГ
В своем докладе Совету Безопасности генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун сообщил, что 34 вооруженные группировки в разных частях света присягнули на верность террористической организации «Исламское государство». Об этом сообщает «ТАСС».
Генсек ООН предупреждает о росте нападений со стороны связанных с ИГ групп из таких стран, как Филиппины, Узбекистан, Пакистан, Ливия и Нигерия.
Пан Ги Мун назвал ИГ самой богатой террористической организацией в мире. По разным данным, за 2015 год на продаже нефти и нефтепродуктов она заработала от 400 до 500 миллионов долларов. Экстремисты также получают средства от «налогов», которыми они облагают частных предпринимателей и фермеров, а также от конфискации и перепродажи недвижимости.