Պետդումայից առաջարկել են չեղարկել 1921-ի ռուս-թուրքական բարեկամության մասին պայմանագիրը
ՌԴ Պետդումայից առաջարկել են չեղյալ հայտարարել Մոսկվայի 1921թ. մարտի 16-ի ռուս-թուրքական բարեկամության ու եղբայրության մասին պայմանագիրը։
«Իզվեստիայի» փոխանցմամբ՝ ՌԴ նախագահին և ԱԳՆ–ին նման բովանդակությամբ նամակ են ուղարկել Կոմունիստական կուսակցության պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինն ու Սերգեյ Օբուխովը։ Վերջիններն իրենց առաջարկը պայմանավորել են Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքով և շեշտել, որ այն այլևս չի բխում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Վրաստանի շահերից:
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ այդ պայմանագրով բոլշևիկյան Ռուսաստանը Թուրքիային է հանձնել Կարսի նահանգը և Սուրմալուն՝ Արարատ լեռով հանդերձ, մինչդեռ դրանք պատմականորեն պետք է պատկանեին Հայաստանին:
Հիշեցվում է, որ այդ պայմանագրի վերանայման խնդիրն արդեն առաջացել էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ, Ստալինի պնդմամբ, Թուրքիան պետք է մի շարք տարածքներ զիջեր Հայաստանին և Վրաստանին, մինչդեռ Ստալինի մահից հետո այդ ծրագրերը վերացան:
Պատգամավորները նշել են, որ այդ նախաձեռնությունը սատարում են նաև «Արդար Ռուսաստան» կուսակցությունում:

Депутаты Госдумы предлагают денонсировать Московский договор о дружбе и братстве с Турцией от 1921 года
Депутаты Государственной Думы РФ предлагают денонсировать Московский договор о дружбе и братстве, подписанный 16 марта 1921 года правительством Российской Советской Федеративной Социалистической Республики (РСФСР) и правительством Великого народного собрания Турции. С таким предложением зампредседателя ЦК КПРФ Валерий Рашкин и секретарь ЦК КПРФ Сергей Обухов обратились к президенту РФ Владимиру Путину и главе МИД РФ Сергею Лаврову.
В своем письме (есть в распоряжении «Известий») они указывают на последовательную линию агрессивного поведения Анкары в отношении Москвы.
При этом, депутаты напомнили, что, согласно условиям договора, Россия передала Турции Карсскую область, а также Сурмалу с горой Арарат, в том время как они исторически принадлежали Армении.
По словам Обухова, вопрос о пересмотре этого договора рассматривается не впервые. После разгрома нацизма, когда шел процесс установления новых послевоенных границ, Советский Союз настаивал на заключении нового соглашения с Анкарой, но в итоге отказался от своих претензий после смерти Сталина.