Ա. Կառլով. «Ռուս-թուրքական լարվածությունից հիմնական տուժողն Անթալիան է»
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարվածության պատճառով առավելագույն վնասը կրելու են Թուրքիայի Անթալիա հանգստավայրը և նրա հարևան շրջանները: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովը:
«Մի կողմից դա զբոսաշրջության կենտրոն է, մյուս կողմից էլ տարածաշրջանը եղել է Ռուսաստան գյուղատնտեսական մթերքների հիմնական մատակարար: Թուրքիայում մենք գնում էինք մոտ 1 մլրդ դոլարի նման մթերքներ, և մեր առևտրի այդ հատվածի ծավալն անընդհատ աճել է: Այժմ թուրքական գյուղատնտեսական արտադրանքի գնումը հայտնվել է սահմանափակումների տակ», - հայտնել է Կառլովը:
Դեսպանը մեջբերել է նաև «Turkish Social, Economic and Political Research Foundation» թուրքական հետազոտական կենտրոնների տվյալները, համաձայն որոնց` Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների լարման պատճառով Թուրքիան մոտ 11 մլրդ դոլար է կորցնելու։

А. Карлов: «Анталья понесет наибольший урон от кризиса российско-турецких отношений»
Максимальный ущерб от кризиса в российско-турецких отношениях будет нанесен курорту Анталье и соседним провинциям Турции. Об этом в интервью РИА «Новости» сообщил посол России в Турции Андрей Карлов.
«Анталья и соседние провинции понесут самый большой урон от нынешнего состояния наших отношений. С одной стороны, это центр туризма, а с другой, этот регион был основным поставщиком сельскохозяйственной продукции в Россию. Мы закупали в Турции примерно на $1 млрд такой продукции, и объем нашей торговли по этой статье постоянно увеличивался. Сейчас закупки турецкой сельхозпродукции попали под ограничения», — сказал он.
Карлов привел последние данные турецкого исследовательского института «Turkish Social, Economic and Political Research Foundation,» согласно которым из-за ухудшения отношений с Россией Турция потеряет $11 млрд.