ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը ԼՂ հիմնախնդրում «ստատուս քվոն» անընդունելի է համարում
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերի հետ՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով: Այս մասին, «artsakhpress»–ի փոխանցմամբ, ԵԱՀԿ մշտական խորհրդում ունեցած ելույթի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Դանիել Բայերը:
Նա ցավով է նշել, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին վերջին ամիսներին ավելացել են բռնության դեպքերը:
«ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մտահոգությունն այս խնդրի հետ կապված և դատապարտում ականանետների ու ծանր տեխնիկայի օգտագործումը, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական անձանց մահվան: Մենք աջակցում ենք հակամարտող կողմերին ուղղված Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերին՝ ձեռնարկել քայլեր բռնության նվազման և բնակչության պաշտպանության համար: «Ստատուս քվոն» անընդունելի է: Մենք ևս մեկ անգամ անդարդառնում ենք կողմերին՝ ասելով, որ խնդիրը ռազմական ճանապարհով չի կարող լուծվել»,- ասել է Բայերը:

Постпред США в ОБСЕ считает неприемлемым «statusquo» в вопросе карабахского конфликта
Как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, США продолжат работу по достижению мирного урегулирования в вопросе карабахского конфликта на основе международного права, Устава ООН и Хельсинкского акта. Об этом, как передает «Artsakhpress», во время выступления на совете ОБСЕ сказал Постпред США в ОБСЕ Даниэль Байер.
Он с отметил, что на границах Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта в последнее время произошел рост насилия.
«США разделяют озабоченность Минской группы ОБСЕ и осуждают применение тяжелой техники и рост числа жертв среди мирного населения. Мы поддерживаем призывы Минской группы ОБСЕ к сокращению насилия и защите населения; «statusquo» неприемлем. Мы еще раз обращаемся к сторонам с призывом и говорим, что конфликт не может иметь военного решения»,- сказал Байер, подчеркнув, что США поддерживают усилия Минской группы ОБСЕ к проведению конструктивных переговоров, что станет стимулом для диалога между президентами Армении и Азербайджана и будет способствовать мирному решению вопроса.