Ջեյմս Ուորլիք. «ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանալին նախագահների ձեռքին է»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջիկայում առաջարկներ կներկայացնեն ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին բախումների ռիսկի կրճատման ու երկխոսության խթանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը՝ անդրադառնալով նաև տարածաշրջան կատարելիք հնարավոր այցին ու Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպմանը:
-ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը վերջերս ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ առաջիկայում հնարավոր է հանդիպում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Մոտ օրերս ծրագրե՞լ եք այցելել տարածաշրջան:
-Համանախագահները մոտ օրերս տարածաշրջան այցելելու պլաններ չունեն, սակայն հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կլինի այդպիսի այց: Մեր նպատակն այն է, որ քննարկենք կարգավորման շուրջ բանակցություններն առաջ տանելու հնարավորությունները: Մենք նաև առաջարկներ ենք ներկայացնելու բախումների ռիսկի կրճատման ու երկխոսության խթանման հնարավորությունների վերաբերյալ:
-ԵԽԽՎ խորհրդարանական վեհաժողովից առաջ, որտեղ պետք է քննարկվեին երկու հակահայկական բանաձևեր, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ հորդորելով զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կվնասեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատին կամ կբարդացնեն ընթացող բանակցային գործընթացը: Ադրբեջանը խստորեն դատապարտեց ՄԽ այդ հայտարարությունն ու անգամ մեղադրեց համանախագահներին կրոնական խտրականության մեջ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական կողմի նման պահելաձևը:
-Մենք դեմ չենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկմանը տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում և պաշտպանում ենք իրենց ցանկությամբ հարցեր առաջ քաշելու Հայաստանի ու Ադրբեջանի իրավունքը: Հայտարարությամբ համանախագահները ցանկանում էին շեշտել, որ Մինսկի խումբը շարունակում է մնալ բանակցային գործընթացի այն ձևաչափը, որ ընդունել են կողմերը: Հուսով ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հավատարիմ կմնան բանակցային կարգավորման շուրջ Մինսկի խմբի հետ սերտորեն աշխատելու իրենց հանձնառությանը:
-Չե՞ք կարծում, որ Ադրբեջանի արտահայտած այդ բացահայտ դժգոհությունը Մինսկի խմբի ձևաչափը փոխելուն ուղղված հերթական քայլն էր:
-Կողմերի խնդրանքով է, որ համանախագահները հանդես են գալիս որպես միջնորդ: Մենք կշարունակենք մեր միջնորդական ջանքերը տևական կարգավորում գտնելու ճանապարհին այնքան ժամանակ, քանի դեռ կողմերը հավատացած են, որ մեր ջանքերն օգտակար են: Իսկ լուծման համար նախագահներն են, որ պետք է քաղաքական կամք հանդես բերեն:
-Մինսկի խմբի համանախագահներ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան մշտապես հորդորել են Հայաստանին ու Ադրբեջանին ինտենսիվացնել բանակցային գործընթացը: Այս համատեքստում պլանավորո՞ւմ եք երկու երկրների նախագահների հաջորդ հանդիպումը:
-Կարգավորման բանալին նախագահների ձեռքին է: Մենք ուզում ենք նպաստել առավել ինտենսիվ երկխոսության և առավել համակարգված բանակցությունների կայացմանը, որպեսզի խաղաղության ուղղությամբ նրանք կարողանան առաջընթաց արձանագրել:

Джеймс Уорлик: «Ключ к урегулированию карабахского конфликта в руках президентов»
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ представят предложения о возможности сокращения рисков на границе Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения карабахского конфликта. Об этом в интервью, данном «Арменпресс», сказал американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик. Он говорил также о визите в регион и организации возможной встречи президентов Армении и Азербайджана.
- Министр ИД Армении Эдвард Налбандян на недавней пресс-конференции сказал, что в ближайшем будущем возможна встреча с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Планирует е ли вы посетит ь регион в ближайшее время?
- Таких планов у сопредседателей нет, однако надеемся, что такая встреча состоится. Наша цель – обсудить возможности продвижения переговоров. Мы представим предложения о возможности сокращения рисков на границе Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения карабахского конфликта и о стимулировании возможностей диалога.
- Перед сессией ПАСЕ, где должны были обсуждаться антиармянские доклады, Минская группа ОБСЕ выступила с заявлением, призвав воздержаться от шагов, которые могут повредить мандату Минской группы ОБСЕ или же переговорному процессу. Азербайджан осудил это заявление и даже обвинил сопредседателей в предвзятости. Как вы прокомментируете это?
- Мы не против обсуждения карабахского конфликта в различных организациях и защищаем право Армении и Азербайджана выдвигать вопросы. Своим заявлением сопредседатели хотели подчеркнуть, что Минская группа продолжает оставаться тем форматом, который стороны приняли. Надеемся, что Армения и Азербайджан останутся верными обязательствам сотрудничать в переговорном процессе вместе с Минской группой.
-Не думаете ли вы, что выраженное Азербайджаном недовольство направлено на изменение формата Минской группы?
- Сопредседатели выступают в качестве посредников именно по просьбе сторон. Мы продолжим наши посреднические усилия до тех пор, пока стороны верят, что наши усилия приносят пользу. А для решения конфликта политическую волю должны проявить президенты.
-Сопредседатели Минской группы – США, РФ и Франция, всегда призывали Армению и Азербайджан к переговорам. Планируется ли очередная встреча президентов Армении и Азербайджана в этом контексте?
- Ключ к урегулированию карабахского конфликта находится в руках президентов. Мы хотим способствовать интенсивному диалогу и более координированным переговорам, что может послужить достижению прогресса в них.