ՀՀԿ–ական «սխոդկան» և դրա հետևանքները
Երկու օր առաջ Սերժ Սարգսյանն անսպասելիորեն ուշ երեկոյան հավաքել էր ՀՀԿ խմբակցությանը և կուսակցական վերնախավին:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` քննարկվել են ներկուսակցական և ներքաղաքական հարցեր: Այլ տեղեկատվություն չկա: Բայց կա հայաստանյան քաղաքական դաշտին բնորոշ ամենաճշգրիտ ինդիկատորը, որը թույլ է տալիս ամենայն ճշգրտությամբ հասկանալ, թե ինչ է կատարվել ՀՀԿ նիստում: Դա ՀՀԿ–ական պատգամավորների հաջորդ օրվա պահվածքն է:
1.Սերժ Սարգսյանն ակնհայտորեն պատժիչ գործողություններ է իրականացրել Հերմինե Նաղդալյանի նկատմամբ: ԱԺ փոխխոսնակի` Ադրբեջանին հողեր նվիրելու պատրաստակամությունը մեծ ռեզոնանս էր առաջացրել (Նաղդալյանն ի՞նչ իմանար, որ հողեր հանձնելու մասին խոսելու մենաշնորհը ՀՀԿ–ում պատկանում է Սերժ Սարգսյանին. մտածել է, որ շեֆին դուր կգա, բայց ստացվել է՝ ինչպես միշտ): Իհարկե, ինչպես հաճախ է պատահում նման իրավիճակներում, պաշտոնյան մեղքը գցում է լրագրողի և «համատեքստի» վրա: Իսկ կուսակից Բադեյանն էլ հայտարարում է, թե Նաղդալյանն իր անձնական տեսակետն է հայտնել։
Ըստ ամենայնի՝ Նաղդալյանին չէին հասցրել ասել, որ շեֆի մոտ հիմա «հայրենասիրության» փուլ է սկսվել, և պետք է խոսել մյուս շրջաբերականի համաձայն։ Ինչևէ։
Հաջորդ օրը ԱԺ փոխխոսնակը ամեն կերպ ուզում էր Հռոմի պապից կաթոլիկ երևալ և «աչոկներ հավաքել» շեֆի առաջ: Բայց տեղի ունեցավ լրիվ հակառակը, և նա շեֆին է՛լ ավելի մեծ վատություն արեց` ԸՕ քվեարկության բացահայտ կեղծիքը դարձնելով կայացած փաստ:
2.Ս. Սարգսյանը կասկածի տակ է դրել ԱԺ ղեկավարության աշխատանքային ունակությունները: Դա երևաց Գալուստ Սահակյանի կարճատև այցից` ԱԺ աթոռին: Բայց Գալուստ Իմաստունը, ով նույնիսկ նախկինում չէր փայլում համապատասխան ունակություններով, ուղղակի տապալեց ԸՕ ընդունման օրենքը: Եվ անիմաստ վատություն արեց շեֆին:
3.Հրազդանի ցեմենտի գործարանի վերաբերյալ նախորդ օրվա քվեարկության տապալման թեմայով ակնհայտորեն «սխտորի հոգնա» են ստացել մի խումբ ՀՀԿ պատգամավորներ (ՀՀԿ ղեկավարը շատ հետևողական է իր ու իր շրջապատի բիզնես շահերն առաջ մղելու հարցում և չէր կարող կուլ տալ քվեարկության տապալումը):
Հայտնի նիստից հետո ՀՀԿ–ականների դեմքի արտահայությունից այլ հետևություն ուղղակի հնարավոր չէր անել: Եվ եթե նույնիսկ երեկ քվեարկութան դրվեր սեփական ինքնահրկիզման մասին օրինագիծը, այդ պատգամավորները կողմ էին քվեարկելու:
4.Ակնհայտորեն Ս. Սարգսյանը ասել էր, որ ուշադրությամբ հետևելու է ԸՕ քվեարկության արդյունքներին: Այս մասին մատնում է այն փաստը, որ երկրագնդի բոլոր ծայրերից բերման էին ենթարկվել ՀՀԿ–ից և հարակից քույր կուսակցություններից պատգամավորներ:
5. «Զռռում» է, որ Ս.Սարգսյանը որոշ պատժիչ գործողություններ է իրականացրել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի նկատմամբ: Նախկին բռնցքամարտիկ Վ. Բաղդասարյանն ասես երիտասարդ տարիների առաջին նոկդաուններից հետո լիներ: Եվ ԱԺ–ում անհամբեր սպասում էր իր ելույթին, որպեսզի կարողանա քավել «մեղքերը»։
6.Ըստ ամենայնի՝ Սերժ Սարգսյանն արգելել է խոսել թալանածը հետ բերելու, պետական համակարգում և բանակում տիրող կոռուպցիայի մասին: Սրա ապացույցն է այն, որ միանգամից թեման փակվեց հայտնի քարոզչամեքենայում, որը մինչ այդ հավեսով դա գեներացնում էր: Ու նաև այնպիսի պատգամավորներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Սեյրան Սարոյանը և այլք, շտապեցին խոսել դրա դեմ: Հասկանալի է, որ այդ պատգամավորները դա չեն արել խոր մտորումներից և համաշխարհային գրականությունն ուսումնասիրելուց հետո:
Սերժ Սարգսյանը, երևի, հասկացել է, որ ամեն ինչ կարող է թարս գնալ, ու հանրությունը կարող է կուլակաթափության կոչի իրականացումը սկսել գլխավոր կուլակից ու ամեն ինչին քաղաքական «աստառ» տալ։ Հասկացել է ու հիմա հետ է պտտեցնում կուլակաթափության քարոզը կամ էլ արգելում է քարոզիչներին շատ խորանալ այդ ուղղությամբ։
7. Ակնհայտորեն Ս. Սարգսյանը ջղայնացել է նաև ինստիտուցիոնալ ընդդիմության վրա` Հրազդանի ընտրություններից հետո որոշակի պասիվություն և նեղացածություն ցուցաբերելու համար: Բայց ոչ մի անձնական. ուղղակի ընթացիկ հարցեր:
Հ.Գ.։ Այս ամենը չէր լինի այսքան զավեշտալի, եթե մի տխուր փաստ, այնուհանդերձ, չլիներ: Ընտրական օրենսգրքի համար իրենց անհրաժեշտ «կողմ» ձայների քանակն ապահովելու համար երեկ դիրքերից բերել էին երկրապահ-ազատամարտիկ պատգամավորներին: Սրանք էլ դիրքերը կամ էլ սելֆիների «պոստերը» թողել ու եկել էին ԱԺ «խրամատ»՝ քվեարկելու։
Հ.Գ.–2։ Նկատենք, որ ո՛չ մի ձայնաքանակի կամ գլխաքանակի ապահովման համար չարժե նման բան անել: Նայեք խնդրին դիրքերում կանգնած 18-19 տարեկանների աչքերով:
Կամավորականի կարգավիճակով իրենց միացած գեներալին, գնդապետին, հրամանատարին մի զանգով կանչում են Երևան` չկարդացած բանին «կողմ» քվեարկելու, ու նրանք, դիրք ու թշնամի թողած, ենթարկվում են հրահանգին:
Սրանով դիրքի, խրամատի արժեքն ենք գցում: Դիրքը քեֆի սեղան չէ, որ ամեն պահի ասես` զանգեցին` գնացի, ներող:

РПА-евская «сходка» и ее последствия
Согласно официальному сообщению, обсуждались внутрипартийные и внутриполитические вопросы. Другой информации не сообщается. Зато присутствует присущий политическому полю Армении самый верный индикатор, позволяющий наверняка понять, что произошло в ходе заседания РПА. Это поведение республиканских депутатов на следующий день.
1. Серж Саргсян явно прибег к взыскательным мерам в отношении Эрмине Нагдалян. Готовность вице-спикера НС подарить Азербайджану территории вызвала большой резонанс (откуда ей было знать, что монополия на сдачу территорий в РПА принадлежит Сержу Саргсяну – посчитала, что шефу это должно понравиться, но получилось как всегда). Конечно, как часто случается в таких ситуациях, чиновник перекладывает вину на журналистов и «контекст». А её однопартиец Бадеян заявляет, что Нагдалян высказала своё личное мнение.
Судя по всему, Нагдалян не успели сообщить, что у шефа настал «патриотический» этап, и нужно говорить лишь в рамках спущенных циркуляров.
На следующий день вице-спикер НС всячески пыталась казаться большей католичкой, чем Папа Римский – в надежде подняться в глазах шефа. Но произошло обратное, и она оказала ему еще большую медвежью услугу, сделав состоявшимся фактом открытую фальсификацию голосования по новому Избирательному кодексу.
2. Саргсян поставил под сомнение исполнительские способности руководства НС. Это стало ясно из непродолжительного пребывания Галуста Саакяна в парламенте – в кресле спикера. Галуст «Премудрый», который и раньше не особо выделялся своими соответствующими способностями, попросту сорвал процедуру принятия законопроекта об ИК. Чем и бессмысленно подставил своего шефа.
3. На тему провала за день до этого голосования по Разданскому цементному заводу явную «клизму» поставили ряду депутатов от РПА (руководитель партии весьма последователен в вопросе продвижения бизнес-интересов своего окружения, и не мог переварить сорванного голосования).
Прийти к иному выводу после выражения лиц РПА-евцев вслед за известным заседанием попросту невозможно. И даже если бы накануне на голосование был вынесен законопроект о массовом самосожжении депутатов, парламентарии его поддержали.
4. Саргсян явно предупредил, что внимательно отследит результаты голосования по ИК. Об этом свидетельствует тот факт, что вчера депутаты от РПА и прилежащих к ней партий были подвергнуты приводу в НС со всех концов света.
5. Бросается в глаза, что Саргсян подверг взысканиям и руководителя парламентской фракции РПА Ваграма Багдасаряна. Бывший боксер Багдасарян выглядел будто после первых нокдаунов в молодые годы. И с нетерпением ожидал в НС своего выступления, чтобы суметь сгладить «вину».
6. Очевидно, что Серж Саргсян запретил говорить о возращении награбленного, коррупции в госсистеме и армии. Об этом свидетельствует то, что данная тема сразу же была закрыта в известном агитпропе, который сам же ее и генерировал. К тому же против этого поспешил высказаться ряд депутатов – таких, как, например, Сейран Сароян и ему подобные. Понятно, что мандатники эти пошли на данный шаг не после глубоких раздумий и изучения мировой литературы.
По-видимому, Серж Саргсян понял, что всё может пойти наперекосяк, и общество начнет реализацию призыва к раскулачиванию с главного кулака, придав всему политическую подоплеку.
7. Саргсян определенно покипятился также на институциональную оппозицию, проявляющую после выборов в Раздане некоторую пассивность и обиженность. Но ничего личного – всего лишь текущие вопросы.
P.S. Все бы ничего, если бы не один прискорбный факт. Для обеспечения необходимого количества голосов «за» в вопросе принятия ИК накануне с боевых постов были отозваны депутаты-добровольцы. Они оставили свои позиции, или селфи-посты, и пришли в «окопы» НС – голосовать.
P.S.-2. Заметим, что ни один кворум или ни одно «поголовье» не стоили того, чтобы идти на подобный шаг. Взгляните на проблему глазами 18-19-летних парней на постах.
Присоединившихся к ним в статусе добровольцев генералов, полковников и бывших командиров одним звонком вызывают в Ереван, чтобы проголосовать за документ, который они даже не читали, и они, оставив посты и врага, подчиняются указанию.
Тем самым они обесценивают само понятие «окопы». Боевой пост не застолье, чтобы уйти с него в любой момент, сказав, что тебе позвонили.