ՆԱՏՕ–ն պատրաստվում է 4 գումարտակ տեղակայել Ռուսաստանի հետ սահմաններին
ԱՄՆ–ը և նրա եվրոպական դաշնակիցները պատրաստվում են չորս գումարտակ տեղակայել Լեհաստանում և Բալթյան երկրներում։ Այս մասին տեղեկացնում է «The Wall Street Journal»–ը՝ արևմտյան երկրներում պաշտոնատար անձանց հղումով։
Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ դա կարվի Ռուսաստանի հետ սահմանների պաշտպանության ուժեղացմանն ուղղված ՆԱՏՕ-ի փորձերի շրջանակում՝ ՌԴ ռազմական ակտիվության ֆոնին։ Ընդհանուր առմամբ, Բալթյան երկրներում տեղակայվելու է ՆԱՏՕ–ի մոտ 4 հազ զինվորական։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ–ը տրամադրելու է 2 գումարտակ, իսկ Ֆրանսիան և Գերմանիան՝ մեկական գումարտակ։
«Ռուսները մեծ թվով զինվորականների մասնակցությամբ մի շարք անսպասելի զորավարժություններ են անցկացնում անմիջապես սահմանների մոտ։ Մենք կարող ենք դա չափազանց սադրիչ վարք համարել»,- ասել է Պենտագոնի ղեկավարի տեղակալ Ռոբերտ Ուորքը։

НАТО перебросит четыре батальона к границам c РФ
США и их европейские союзники – Великобритания и Германия готовятся направить к восточной границе России четыре батальона. Об этом сообщает «Wall Street Journal» со ссылкой на военных чиновников. Подобная мера объясняется ростом военной деятельности Москвы у границ прибалтийских стран.
Согласно опубликованной информации, США предоставят два батальона, Британия и ФРГ – по одному. В общей сложности в прибалтийских странах разместятся около 4 тыс. военнослужащих НАТО.
«Русские проводят много внезапных военных учений при участии множества войск непосредственно у границ Литвы, Латвии и Эстонии. Мы расцениваем это как крайне провокационное поведение», приводит издание слова заместителя министра обороны США Роберта Уорка.