Օբամա. «Մյուս երկրները պետք է խաղան Ամերիկայի կանոններով»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կարծիքով ԱՄՆ–ը պետք է կանոններ թելադրի համաշխարհային տնտեսության մեջ, իսկ մյուս երկրները պետք է ենթարկվեն դրանց։ Այդ միտքը պարունակող հոդվածը լույս է տեսել «Washington Post»–ում։
«Ամերիկան պետք է տոն տա։ Մյուս երկրները պետք է խաղան այն կանոններով, որոնք սահմանում են ԱՄՆ–ն ու մեր գործընկերները, և ոչ թե հակառակը»,–նախագահի խոսքն է մեջբերում պարբերականը։
Ավելի վաղ էլ Օբաման, խոսելով խաղաղօվկիանոսյան համագործակցության մասին, նշել էր, որ Միացյալ Նահանգները կարող է ճնշել շուկայում Չինաստանին և դառնալ համաշխարհային առևտրի առաջատարը։

Другие страны должны играть по правилам Америки – Обама
Президент США Барак Обама высказал мнение, что Америка должна устанавливать правила в мировой экономике, а другие страны должны этим правилам подчиняться. Статья с этим заявлением опубликована в «Washington Post», сообщает «Life».
«Америка должна задавать тон. Другие страны должны играть по правилам, которые устанавливают Америка и наши партнёры, а не наоборот», – цитирует издание президента.
Ранее сообщалось, что Барак Обама, указывая на преимущества создания Тихоокеанского партнёрства, заявил, что Штаты смогут потеснить Китай на рынке и стать лидерами мировой торговли.