Մայիսի 4–ին Եվրահանձնաժողովը Թուրքիայի հետ անվիզա ռեժիմ կսահմանի
Ս.թ. մայիսի 4-ին Եվրահանձնաժողովը հաստատելու է առանց մուտքի արտոնագրային ռեժիմը Թուրքիայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն՝ իր աղբյուրներին հղումով:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ մուտքի արտոնագրերի վերացումը ԵՄ և Թուրքիայի միջև կնքված պայմանագրի մասն է, որը ենթադրում է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է բացել իր սահմանները Թուրքիայի առջև այն պայմանով, եթե Թուրքիան կօգնի փակել սահմանները փախստականների և գաղթականների առջև:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԵՄ և Թուրքիայի միջև ձեռք բերված համաձայնագրի շրջանակներում Անկարան պատրաստակամություն է ստանձնել վերադարձնել անօրինական ճանապարհով Հունաստան եկած փախստականներին, իսկ Թուրքիան կստանա մուտքի արտոնագրերի վերացում և ԵՄ կազմ մտնելու վերաբերյալ բանակցությունների արագացում: Բացի այդ, Թուրքիային կտրամադրվի ևս 3 մլրդ եվրո:

4 мая Еврокомиссия одобрит безвизовый режим с Турцией
Еврокомиссия одобрит безвизовый режим с Турцией 4 мая. Как передает «Vesti.ru», об этом сообщил британский канал BBC со ссылкой на свой источник.
Отмена виз является частью пакетного соглашения по миграции между ЕС и Турцией. Открыть границу для турок Евросоюз согласился при условии, что Турция поможет «закрыть» ее для мигрантов.
Достигнутые соглашения предполагают, в частности, возвращение в Турцию всех нелегалов, прибывших в Грецию с турецкой территории, и прием Евросоюзом легальных мигрантов-сирийцев из Турции по принципу «один за одного».
При этом отмечается, что Турция со своей стороны еще не выполнила до конца свои обязательства по соглашению.