Կարո Փայլան. «Հարձակումը կապված էր իմ հայ լինելու հետ» (տեսանյութ)
«Թուրքիայի խորհրդարանում Սահմանադրական հանձնաժողովի նիստում ինձ վրա հարձակումը կապված էր իմ հայ լինելու եւ մարդու իրավունքների պաշտպան լինելու հետ»,թուրքական «Bianet.org»-ի հետ զրույցում ասել է քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը։
Փայլանի խոսքով՝ հարձակումը նախօրոք է ծրագրվել, քանի որ ինքն ասել է, որ համաձայն չէ իշխող կուսակցության պնդման հետ։
«15 հոգով փորձեցին ինձ հետ ինքնադատաստան տեսնել։ 20-30 վայրկյանում 100 հարված են ինձ հասցրել»,–պատմել է Փայլանը՝ նշելով, որ դատի չի տալու, քանի որ դրական ակնկալիք չունի, և կատարվածը թողնում է հասարակության խղճին։

Каро Пайлян: «Нападение было обусловлено тем, что я армянин» (видео)
Нападение на меня в парламенте Турции в ходе заседания Конституционной комиссии было связано с тем, что я армянин. Об этом заявил депутат-армянин от курдской Демократической партии народов Каро Пайлян, передает «News.am».
В интервью турецкому агентству «Bianet.org» Каро Пайлян подчеркнул, что нападение на него было заранее спланировано. Он подчеркнул, что депутаты от правящей Партии справедливости и развития напали на него только за то, что он не согласился с их утверждением.
«15 человек попытались совершить самосуд надо мной. За 20-30 секунд мне нанесли 100 ударов. Нападение было обусловлено тем, что я армянин и правозащитник. На видеозаписи все четко видно. Я не буду подавать в суд, поскольку не жду чего-либо положительного. Оставляю случившееся на совести общества», – сказал Пайлян.