Դավութօղլուն թողնում է պաշտոնը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության արտահերթ համագումարին կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում իր թեկնածությունը չի առաջադրելու և թողնում է վարչապետի պաշտոնը։
Նա խոսել է նաև Էրդողանի հետ իր լավ հարաբերությունների մասին.
«Էրդողանի պատիվն իմ պատիվն է, նրա ընտանիքի պատիվը՝ իմ ընտանիքի պատիվը»,-հայտարարել է Դավութօղլուն՝ նշելով, որ ինքը երբեք Էրդողանի հասցեին բացասական որևէ խոսք չի ասի։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արդեն անդրադարձել է պաշտոնից Դավութօղլուի հեռանալուն.
«Պարոն Ահմեդ Դավութօղլուի անձնական որոշումն էր. բարին լինի»,-ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի հաջորդ վարչապետի անունը հայտնի կդառնա մայիսի 22-ին՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության արտահերթ համագումարի ժամանակ:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ Էրդողանի ու Դավութօղլուի՝ 1 ժամ 40 րոպե տևած հանդիպման ընթացքում որոշվել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության արտահերթ համագումար անցկացնել, որի ընթացքում, BBC-ի թուրքական ծառայության հաղորդմամբ, որոշվելու է Դավութօղլուի «ճակատագիրը»։
Վերջին օրերին լրատվամիջոցները խոսում էին Էրդողան-Դավութօղլու լարված հարաբերությունների մասին. գործիչները տարաձայնություններ ունեն մի շարք հարցերի շուրջ։

Давутоглу объявил об отставке с поста премьера Турции
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу объявил о своей отставке после недавнего конфликта между ним и президентом Турции Реджепом Эрдоганом из-за желания последнего сконцентрировать еще больше властных полномочий в своих руках, сообщает «The New York Times».
Тем не менее премьер воздержался от критики Эрдогана. «Наши отношения все еще дружеские. Вы никогда не услышите от меня негативных слов о президенте», – сказал Давутоглу.
Он пояснил, что покинет свою должность после внеочередного съезда лидеров правящей Партии справедливости и развития, который пройдет 22 мая. Давутоглу также заявил, что не будет баллотироваться на пост лидера этой партии.
Согласно конституции Турции, руководителем страны является премьер-министр, а президент, при всех своих полномочиях, во многом является церемониальной фигурой.