Անկախականներ vs հակաանկախականներ
Հայաստանի քաղաքական սուբյեկտները, մեծ հաշվով, բաժանվում են երկու մասի՝ անկախականներ և հակաանկախականներ: Տարբերությունը նրանց միջև հսկայական է:
Անկախականները ապավինում են սեփական ուժերին և դրսում միայն դաշնակիցներ են փնտրում, իսկ հակաանկախականները չեն հավատում Հայաստանի ապագային ու դրսում տեր են փնտրում: Վերջիններս կարծում են, որ ՌԴ-ին Զորի Գայկովիչի միջոցով քծնանք-նամակ ուղարկելուց հետո կարող են այլևս չմտահոգվել անվտանգության հարցով ու երկրի ներսում զբաղվել միայն թալանով, իսկ հետո նեղանում են, երբ հասկանում են, որ անվտանգության հարցերը ամեն մի պետության սեփական գործն են:
Անկախականները կարծում են, որ Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծել ազգային համախմբման միջոցով, և որ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե բեռ է, այլ հնարավորություն: Հակաանկախականները առևտուր են անում Ղարաբաղի տարածքներով և իրենց բնույթով թրքաբոլշևիկներ են:
Անկախականի համար ՀՀ քաղաքացու կյանքն ու պետության տարածքը մեծ արժեք ունեն: Իսկ ահա հակաանկախականի համար մարդն էլ, տարածքն էլ զրոյական արժեք են ներկայացնում, սակայն զուտ հռետորաբանության մակարդակով փորձ է արվում մեծ մարդասեր երևալ:
Անկախականները գնահատում են և՛ մարդու կյանքը, և՛ մեր տարածքները ու կողմ են խաղաղությանը: Հակաանկախականները խաղաղությունից են խոսում, բայց ապահովում են մարդկային ու տարածքային կորուստներ:
Անկախականները կարծում են, որ Հայաստանը պետք է արժանապատիվ և գործընկերային հարաբերություններ հաստատի աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ, իսկ ահա հակաանկախականները դրսի «դաբրոների» ակնկալիքով են ապրում և վասալային մտածողություն ունեն:
Անկախականները համոզված են, որ կարելի է հասնել ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչմանը և խաղաղություն պարտադրել հակառակորդին: Հակաանկախականները չեն հավատում Հայաստանի ու Ղարաբաղի ապագային. սրանք խաղաղությունից են խոսում, բայց պատերազմներ ու պարտություն են բերում:
Այսօր կրկին սրվել է անկախականների ու հակաանկախականների պայքարը:
Հակաանկախականները քիրվայական գաղափարախոսության կրողն են: Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի հակաանկախական սուբյեկտների դրոշակակիրն է դարձել: Նայեք նրա բոլոր հայտարարությունները, քայլերն ու որոշումները և կհամոզվեք, որ ՀՀԿ ղեկավարն ուղնուծուծով հակաանկախական է:
Հակաանկախականների սիրած բանաձևն է. «Առանց ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարա­բե­րու­թյունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգա­մանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը»:
Հակամարտության կարգավորում ասելով սրանք հասկանում են հայկական կողմի փաստացի կապիտուլյացիան:
Հակաանկախականների համար տարածքներ զիջելը նորմա է: Նրանք հազար ու մի բացատրություն կգտնեն՝ հիմնավորելու համար, որ մենք ունենք անպետք տարածքներ, և դրանցից ազատվելը հաղթանակին համարժեք բան է:
Հակաանկախականները պատրաստ են հանձնել Ղարաբաղի հողերը, կողմ են «խաղաղապահ» կոչվածների մուտքին ու դեմ չեն ԼՂՀ կարգավիճակի որոշման հարցն անորոշ ժամանակների թողնելուն, ինչն, ըստ էության, նշանակում է Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում թողնել:
Հիմա հակաանկախականները միավորված են և՛ դե յուրե, և՛ դե ֆակտո: Ապրիլյան թեժ մարտերի առիթը սրանք օգտագործեցին «ամուսնական կապը» հրապարակայնացնելու և հայրենասիրական հռետորաբանության կիրառման միջոցով անձնական խնդիրները լուծելու համար:
Անկախականների գործն է, հետևաբար, սրանց քաղաքական դաշտից հեռացնելը և պատմության այս ամոթալի էջը փակելը:

Сторонники и противники независимости
Политические субъекты Армении, по большому счету, делятся на две группы – сторонников и противников независимости. Разница между ними колоссальная.
Первые уповают на собственные силы и ищут за пределами страны лишь союзников, а вторые не верят в будущее Армении и ищут себе хозяев. Противники идеи независимости считают, что после раболепного письма Зори Гайковича Путину можно не беспокоиться в вопросе обеспечения безопасности и спокойно заниматься разграблением внутри страны, а потом обижаются, когда узнают, что вопросы безопасности – дело рук каждого из государств.
Носители идеи независимости осознают, что карабахскую проблему нужно решать посредством национальной консолидации и что вопрос Карабаха не обуза, а шанс. Противники независимости торгуются территориями Карабаха, и своим мышлением сродни турко-большевикам.
Для сторонников независимости жизнь гражданина РА и территория государства представляют высшую ценность. А для их оппонентов как человек, так и территория не имеют абсолютно никакой ценности, хотя на уровне риторики они и позиционируют большими гуманистами.
Выразители идеи независимости ценят и человеческую жизнь, и наши территории, и выступают за мир. Противники независимости говорят о мире, но обеспечивают человеческие и территориальные потери.
Первые считают, что Армения должна установить с главными геополитическими центрами достойные и партнерские отношения, а вторые живут в ожидании даваемого извне «добра» и являются носителями вассального мышления.
Сторонники независимости убеждены, что можно добиться международного признания НКР и принудить врага к миру. Противники независимости не верят в будущее Армении и Карабаха – они говорят о мире, но приводят к войнам и поражению.
Сегодня борьба между носителями этих двух мышлений вновь обострилась.
Противники независимости являются носителями идеологии заискивания и братания с турками. Серж Саргсян стал их знаменосцем. Взгляните на все их заявления, шаги и решения, и убедитесь, что руководитель РПА – противник независимости до мозга костей.
Излюбленной формулой этих субъектов является «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений перспективы обеспечения безопасности Армении, экономического развития и улучшения ситуации с демократией не существует, независимо от того, в чьих руках будет власть». Под урегулированием конфликта они понимают фактическую капитуляцию армянской стороны.
Для противников независимости уступка территорий – норма. Они найдут тысячу и одну причину для обоснования наличия у нас ненужных территорий и необходимости избавления от них.
Они готовы сдать земли Карабаха, выступают за введение миротворцев и не против оставления вопроса статуса НКР на неопределенную перспективу, что, по сути, означает оставление Карабаха в составе Азербайджана.
Сейчас противники независимости объединены де-юре и де-факто. Они использовали апрельскую войну для огласки своей «брачной связи» и решения посредством патриотической риторики личных вопросов.
Следовательно, задачей сторонников независимости является их изгнание из политического поля и закрытие этой позорной страницы истории.