Եգիպտոսը կարող է նոր տարանցիկ երկիր դառնալ փախստականների համար
Եվրամիությունը մտավախություն ունի, որ բալկանյան երթուղու փակումից հետո ներգաղթյալների հոսքը Եվրոպա կհասնի Եգիպտոսով։ Այս մասին հայտնում է «Գազետան»՝ «Die Welt»–ին հղումով։
«Իրական վտանգ կա, որ ոչ միայն Լիբիան, այլ նաև Եգիպտոսի արևմուտքը տարանցիկ տարածաշրջան կդառնան փախստականների համար»,– հայտարարել է Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ալեքսանդր Գրաֆա Լամբսդորֆը՝ Եվրոպային կոչ անելով օպերատիվ կերպով ներազդել իրավիճակի վրա։
Պարբերականի տեղեկատվությամբ՝ ապացույցներ կան այն բանի, որ ներգաղթյալների հոսքը Եգիպտոս մեծանում է։ Այդ կապակցությամբ առաջարկվում է ընդլայնել դեպի Եգիպտոս «Սոֆիա» առաքելությունը, որը տեղեկատվություն է հավաքում Աֆրիկայի ապօրինի ներգաղթյալներին ԵՄ ափեր փոխադրողների մասին։

Египет может стать новой транзитной страной для беженцев
Евросоюз опасается, что после закрытия балканского маршрута поток мигрантов направится в страны блока через Египет, пишет «Die Welt».
«Существует реальная опасность того, что не только Ливия, но и запад Египта станет транзитным регионом для беженцев», – заявил вице-председатель Европарламента Александр Графа Ламбсдорф, призвавший Европу к оперативному воздействию на ситуацию.
По информации издания, есть доказательства того, что поток мигрантов в Египет увеличивается. В связи с этим предлагается расширить в сторону Египта миссию «София», призванную собирать информацию о перевозчиках нелегальных мигрантов из Африки к берегам ЕС.