Կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիը 2+ է գնահատվում
Նոյեմբերի 26-ին Դուբայի կառավարությունը հայտարարել էր, որ մտադիր է խնդրել Dubai World պետական ներդրումային ընկերության վարկատուներին հետաձգել պարտքերի մարման ժամկետը կես տարով, ինչն առաջացրեց զգալի տատանումներ աշխարհի խոշոր ֆոնդային բորսաներում։ Տնտեսական գիտությունների թեկնածու Սամվել Ավագյանն ասել է, որ  Dubai World ընկերության այդ հայտարարությունից հետո եվրոպական և համաշխարհային բոլոր բորսաներում մի քանի օր տեղի են ունեցել անկումային պրոցեսներ, իրարանցում, համարյա բոլոր ցուցիչների վրա գրանցվել է անգամ ամենամեծ ցուցանիշը՝ 3-4%։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի վրա Դուբայի դեֆոլտն անմիջական ազդեցություն չի ունենա, որովհետև մենք Դուբայի հետ ներդրումային գործընկեր չենք։ Ըստ տնտեսագետի՝ Դուբայի դեպքերից հետո եվրոյի դիրքերի թուլացում և դոլարի դիրքերի ավելացում տեղի կունենա, և քանի որ դոլարիզացիայի մակարդակը Հայաստանում շատ բարձր է, տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են օգտվել դրանից։
-Վտանգավորն այն է, որ կարող է առաջանալ դուբայական սինդրոմ, ինչը հնարավոր է։ Կան ենթադրություններ, որ աշխարհի այլ կետերում կհարվածի անշարժ գույքի շուկաներին։ Եթե շղթայական լինի, ապա Հայաստանը չի կարող անմասն մնալ։ Առաջին հերթին այն ազդելու է անշարժ գույքի շուկայի և շինարարության վրա,-նշել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե այս պայմաններում որքան իրատեսական է կառավարության ներկայացրած բյուջեն, Սամվել Ավագյանը պատասխանել է, որ ՀՆԱ-ի 1,2% աճը քիչ է՝ հաշվի առնելով այն, որ ի դեմս միջազգային վարկերի՝ ֆինանսական մեծ ռեսուրսներ ունի, և ճիշտ օգտագործելու դեպքում կարող է ոտքի կանգնել։
-Եթե կառավարությունը վարկերն օգտագործելով՝ տնտեսական աճ ապահովի, ապա ի վիճակի կլինի մարել վերցրած պարտքը, իսկ եթե տեմպերը լինեն ցածր ու իրենց կանխատեսածի շրջանակներում, 1,2 % աճի դեպքում դա  հնարավոր չի լինի,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե ինչպես է տնտեսագետը գնահատում կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը, նա պատասխանել է. «Եթե հաշվի առնենք, որ հոկտեմբերին արձանագրվել է 5,1% անկում սեպտեմբերի նկատմամբ, ուրեմն գնահատում եմ 2+»։

Антикризисная программа правительства оценивается на 2+
26-го ноября правительство Дубая заявило, что намерено просить кредиторов государственной инвестиционной компании Dubai World отложить срок погашения долгов на полгода, что привело к ощутимым колебаниям на крупных мировых биржах. Кандидат экономических наук Самвел Авакян сказал, что после данного заявления Dubai World на всех европейских и мировых биржах несколько дней проходили процессы спада, суматоха, почти по всем индексам был зафиксирован самый большой показатель 3-4%.
По его словам, дубайский дефолт не окажет на Армению непосредственного влияния, поскольку Дубай не является нашим инвестиционным партнером. По мнению экономиста, после дубайских событий произойдет ослабление позиций евро и укрепление позиций доллара, и поскольку уровень долларизации в Армении очень большой, хозяйствующие субъекты могут воспользоваться этим.
«Опасно то, что может возникнуть дубайский синдром, а это возможно. Есть предположения, что в других центрах мира, он нанесет удары на рынки недвижимости. Если будет цепная реакция, то Армения не может остаться в стороне. В первую очередь это повлияет на рынок недвижимости и строительства», - отметил он.
На вопрос «7or», насколько реалистичен в данных условиях представленный правительству бюджет, Самвел Авакян ответил, что 1,2% рост ВВП - маленький показатель, учитывая то, что Армения обладает большими финансовыми ресурсами в виде международных кредитов и если использует их правильно, то может встать на ноги».
«Если правительство, используя кредиты, обеспечит экономический рост, то будет в состоянии погасить взятый долг, а если темпы будут низкими и в прогнозируемых ими рамках, то в случае 1,2%-го роста это будет невозможно», - отметил он.
На вопрос о том, как он оценивает антикризисную программу правительства, экономист сказал: «Если примем во внимание, что в октябре был зафиксирован 5,1%-й спад в отношении к  сентябрю, то значит, оцениваю на 2+».