Ո՞րը կարող է լինել փոխզիջումը
Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանն, իրոք, մեր երկրի ամենատեղեկացված մարդկանցից է: Նա շատ լավ գիտի, որ եթե հանկարծ որևէ խոսք ասի ոստիկանության բաժանմունքի գրավման կապակցությամբ, ապա այդ խոսքը կաշխատի իր դեմ և հանրային մոբիլիզացիայի գործընթացը կարագացնի: Դա է պատճառը, որ նա լռում է:
Սարգսյանը փորձ ունի: Նա գիտի, որ հակահանրահավաք անցկացնելը հակառակ արդյունքն է տալու (հատկապես երբ ունես զրոյական լեգիտիմություն): Նա գիտի, որ հաճախորդներով չի կարող իրավիճակ փոխել: Նաև գիտի, որ եթե «շտուրմի» գնա, ապա «քաշվելու է»:
«Սասնա ծռերի» տղաները խառնել են Սարգսյանի խաղաքարտերը: Սա այն դեպքը չէ, երբ քաղաքական հարցերը հնարավոր կլինի չքաղաքականացնել:
Դրված է հստակ պահանջ՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը: Հարցն այն է, թե ինչպես պետք է հեռանա Սարգսյանը, կամ ինչպես պետք է փորձի չհեռանալ:
Եթե տղաների դեմ իշխանություններն ուժ կիրառեն, ապա դա հղի է անկանխատեսելի և արյունալի հետևանքներով: Ըստ ամենայնի՝ սա շատ լավ հասկանում են Բ26-ում:
Եթե ուժ չկիրառեն, ապա իշխանական բուրգը կսկսի փլուզվել: Սա էլ են շատ լավ հասկանում Բ26-ում:
Մնում է փոխզիջումը: Այնպիսի փոխզիջումը, որը կբավարարի ոչ թե կողմերին, այլ հանրությանն ու պետությանը: Այդ փոխզիջումը Սերժ Սարգսյանի հեռացման քաղաքակիրթ սցենարի իրագործումն է:
Սարգսյանի հեռացմամբ կունենանք ներքին ու արտաքին քաղաքական կյանքում լրջագույն փոփոխություններ իրականացնելու հնարավորություն, Հայաստանն ու Ղարաբաղը կբեռնաթափվեն ու կլիցքաթափվեն, տնտեսական կյանքում հնարավոր կլինի աշխուժություն մտցնել ու թուլացնել սոցիալական լարվածությունը, երկրում բարոյահոգեբանական մթնոլորտը կփոխվի: Եվ ամենակարևորը՝ Սարգսյանի հեռացմամբ Ղարաբաղի հարցում մեզ համար խիստ անբարենպաստ զարգացումները կանխելու ճանապարհ կբացվի:
Ի դեպ, շատ կարևոր է Սարգսյանի հեռացման ոչ միայն բովանդակային, այլ նաև ձևական կողմը: Գործընթացը պետք է լինի առանց ցնցումների, անարյուն և կառավարելի: Վերարտադրության ցանկացած փորձ կարող է բերել է՛լ ավելի մեծ պայթյունների:

Что может быть компромиссом?
Судя по всему, Серж Саргсян действительно является одним из самых осведомленных в стране людей. Он прекрасно знает, что если проронит хотя бы одно слово по части захвата здания полиции, это начнет работать против него самого и ускорит процесс общественной мобилизации. Именно поэтому он и молчит.
У Саргсяна есть опыт. Он знает, что проведение контрмитинга принесет обратный эффект (особенно когда обладаешь нулевой легитимностью). Он знает, что своими клиентами ситуацию не изменить. Он знает, что если пойдет на штурм, поплатится за это.
Ребята из «Сасна црер» смешали карты Саргсяна. Это не тот случай, когда политические вопросы можно будет не политизировать.
Выдвинуто четкое требование – отставка Сержа Саргсяна. Вопрос в том, как должен уйти Саргсян или как он попытается не уйти.
Если власти применят против парней силу, это будет чревато непредсказуемыми и кровавыми последствиями. Судя по всему, на Баграмяна 26 это отлично понимают.
Если сила применена не будет, властная пирамида начнет разваливаться. В президентском дворце это тоже прекрасно понимают.
Остается лишь компромисс, который удовлетворит не стороны, а общество и государство. Этим компромиссом является реализация сценария цивилизованного ухода Сержа Саргсяна.
С уходом Саргсяна мы получим шанс для осуществления серьезных изменений во внутри- и внешнеполитической сферах, Армения и Карабах раскрепостятся и умиротворятся, удастся внести активность в экономическую жизнь, ослабить социальную напряженность и изменить морально-психологическую атмосферу в стране. И, самое главное, с уходом Саргсяна откроется путь для предотвращения крайне неблагоприятных для нас развитий в вопросе Карабаха.
Кстати, крайне важна не только содержательная, но и формальная сторона ухода Саргсяна. Процесс должен идти без потрясений и крови, должен быть управляемым. Любая попытка воспроизводства у власти может привести к еще большему взрыву.