Ղրիմում ավելի քան 2,5 հազար պայթուցիկ սարք է վնասազերծվել
Ղրիմում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 2,5 հազար պայթուցիկ սարք։ Այս մասին հաղորդում է РИА «Новости»–ն՝ հղում անելով ՌԴ ԱԻՆ–ին։
«Ռուսաստանի ԱԻՆ–ի «Лидер» կենտրոնի մասնագետները Ղրիմի տարածքում պայթուցիկ սարքեր հայտնաբերելու և վնասազերծելու աշխատանքներ են վարում»,– ասել են գերատեսչությունում։
Նշվում է, որ ներկայումս «Лидер» կենտրոնի փրկարարները աշխատում են Կերչում։
«Հրատեխնիկական ամբողջ խմբի կողմից հետաքննվել է 375 հազար 100 քառակուսի մետր տարածք, հայտնաբերվել է 2559 պայթունավտանգ սարք»,– հավելել է ԱԻՆ–ը։
Բացի այդ, ինչպես հայտնում են գերատեսչությունում, տարածքների ականազերծման աշխատանքներ են ընթանում նաև Հյուսիսային Օսիայում, որտեղ արդեն վնասազերծվել է 76 պայթուցիկ սարք։

В Крыму обезврежено более 2,5 тысяч взрывоопасных предметов
В Крыму обнаружено и обезврежено более 2,5 тысяч взрывоопасных предметов. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на МЧС России.
«Специалисты центра «Лидер» МЧС России ведут работы по поиску и обезвреживанию взрывоопасных предметов на территории республики Крым», – сказали в ведомстве.
Отмечается, что в настоящее время спасатели центра «Лидер» работают в Керчи.
«Всего пиротехнической группой было обследовано 375 тысяч 100 квадратных метров территории, обнаружены 2 тысячи 559 взрывоопасных предметов», – добавили в МЧС.
Кроме того, как сообщают в ведомстве, работы по разминированию территории также ведутся в Северной Осетии, где уже обезврежено 76 взрывоопасных предметов.