Հռոմի պապը կոչ է արել միանձնուհիներին հեռու մնալ սոցիալական ցանցերից
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել կաթոլիկ եկեղեցու միանձնուհիներին ժամանակ չվատնել սոցիալական ցանցերի վրա, քանի որ դրանք շեղում են կրոնական պարտականությունները կատարելուց։ Այս մասին հաղորդում է «The Independent»–ը։
«Vultum Dei Quaerere» անվանումով փաստաթղթում կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետը զգուշացրել է միանձնուհիներին սոցիալական ցանցերի վտանգների մասին և կոչ արել զգույշ լինել համացանցից օգտվելիս։
Չնայած նրան, որ պոնտիֆիկոսն ընդունել է սմարթֆոնները, պլանշետները և նոթբուքերը որպես «շփման և տեղեկատվություն որոնելու համար» օգտակար և անփոխարինելի միջոց՝ նա հայտարարել է, որ դրանք մարդկանցից բավականին շատ ժամանակ են խլում։
«Դրանք չպետք է խանգարեն ձեզ ձեր գործի մեջ և չպետք է խոչընդոտ հանդիսանան կյանքը ճանաչելու և ուսումնասիրելու ճանապարհին»,–ասել է Պապը։
Ունենալով 9,6 միլիոն հետևորդ «Twitter»–ում՝ Պապը նաև հավելել է, որ ժամանակակից հասարակության մեջ ոչ ոք ապահովագրված չէ սոցիալական մեդիայի ազդեցությունից։

Папа Римский призвал монахинь воздержаться от социальных сетей
Папа Римский Франциск призвал католических монахинь не тратить время на социальные сети, поскольку это отвлекает их от исполнения религиозных обязанностей, познания и созерцания жизни. Об этом сообщает «The Independent».
В документе под названием «Vultum Dei Quaerere» глава католической церкви предупредил монахинь об опасности соцсетей и призвал их быть осторожными в использовании интернета.
Несмотря на то что понтифик признал смартфоны, планшеты и ноутбуки полезными и незаменимыми «для поиска информации и общения», он заявил, что они отнимают у людей огромное количество времени. «Они не должны мешать вам в вашем деле или становиться преградой на пути познания и созерцания жизни», – резюмировал Папа.
Имеющий 9,6 миллиона подписчиков в «Twitter» Папа также добавил, что никто в современном сообществе не застрахован от влияния социальных медиа.