Ոստիկանությունը պահանջում է սեղմ ժամկետում հավաքը տեղափոխել մեկ այլ վայր
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի վրա զինված հարձակմանը հաջորդող օրվանից Երևանի Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածի անմիջական հարևանությամբ կազմակերպվել են տարաբնույթ հավաքներ, որոնք կրել են չիրազեկված բնույթ: Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հուլիսի 20-ի հավաքի ընթացքում մի խումբ անձինք, ակնհայտ ագրեսիվ նախատրամադրվածությամբ, իրենց հետ նախապես բերված քարերով և այլ առարկաներով հարձակվել են ծառայություն իրականացնող ոստիկանների վրա, հարվածներ հասցրել նրանց, փորձել են խլել հատուկ հանդերձանքը, ինչի հետևանքով տուժել են շուրջ հինգ տասնյակ անձինք:
ՀՀ ոստիկանությունն անկարգությունները, այդ թվում՝ մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգը կանխելու համար հարկադրված է եղել կիրառելու հատուկ միջոցներ:
Բացի այդ, ՊՊԾ գնդի տարածքի վրա զինված հարձակման առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք են բերվել հավաստի տվյալներ առ այն, որ զինված խմբի անդամներն անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող անձանց՝ կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող հանցավոր գործողություններ:
Այսպես, հուլիսի 21-ին ձերբակալված անձանցից մեկը փորձել է նռնակ բերել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը, իսկ հուլիսի 22-ին ձերբակալված մեկ այլ անձ փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ («մոլոտովի կոկտեյլ») տեղափոխել նույն վայր:
Առկա են նաև արժանահավատ տվյալներ առ այն, որ շշալցված պայթուցիկները նախատեսված են եղել Խորենացի փողոցի ոստիկանական շղթան ճեղքելու, հատուկ միջոցառումների իրականացման գոտի ներխուժելու և զինված խմբի կողմից հափշտակված հրազենին տիրանալու համար:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ ոստիկանությունը փաստում է, որ Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածում առկա է լարվածության կտրուկ սրման իրական և անմիջական վտանգ՝ անկանխատեսելի հետևանքներով: Հետևաբար, հավաքի մասնակիցների կյանքին և առողջությանը, ինչպես նաև հասարակական անվտանգությանը սպառնացող վտանգը հնարավոր չէ կանխել այլ կերպ, քան հավաքը մեկ այլ վայր տեղափոխելու միջոցով: Ուստի ՀՀ ոստիկանությունը պահանջում է հավաքի փաստացի ղեկավարներից սեղմ ժամկետում հավաքը տեղափոխել մեկ այլ վայր, որտեղ խաղաղ հավաքներին աջակցելու ՀՀ ոստիկանության պարտականությունների սահմաններում հնարավոր կլինի ապահովել հավաքի մասնակիցների անվտանգությունը:
Հակառակ դեպքում ՀՀ ոստիկանությունը չի ունենալու այլ միջոց, քան օրենքով սահմանված կարգով դադարեցնել այդ հավաքը:

Полиция Армении требует прекратить митинги возле захваченного полка ППС
«Со следующего после вооруженного нападения на территорию полка ППС Полиции РА дня непосредственно по соседству с заблокированным участком улицы Хоренаци в Ереване организуются различного рода собрания, о которых заранее не извещалось.
Как уже сообщалось нами, в ходе собрания 20 июля группа лиц, явно предрасположенных к агрессии, с заранее заготовленными камнями и прочими предметами совершили нападение на несущих службу полицейских, нанесли им удары, пытались отнять спецсредства, вследствие чего пострадали порядка 50 человек.
Полиция РА с целью пресечения беспорядков, в том числе угрозы жизни и здоровью людей, вынуждена была применить спецсредства.
Кроме того, в рамках уголовного дела, возбужденного по факту нападения на территорию полка ППС, добыты достоверные данные о том, что члены вооруженной группы напрямую направляли действия и давали указания находящимся снаружи лицам с целью организации и осуществления преступных действий, угрожающих жизни и здоровью граждан, в том числе сеющих панику и провоцирующих беспорядки.
Так, один из задержанных лиц 21 июля пытался пронести на заблокированный участок улицы Хоренаци гранату, однако его преступные действия были пресечены до того, как он добрался до указанного места. А другой задержанный 22 июля пытался пронести на указанную территорию бутылки с зажигательной смесью («коктейли Молотова»).
Имеются также достоверные сведения о том, что бутылки с зажигательной смесью планировалось использовать для прорыва полицейского оцепления, проникновения в зону осуществления специальных мероприятий и завладения захваченным вооруженной группой оружием.
Исходя из вышеотмеченного, Полиция РА констатирует, что на заблокированном участке улицы Хоренаци существует реальная и непосредственная угроза резкой эскалации напряженности с непредсказуемыми последствиями. Соответственно опасность, которая угрожает жизни и здоровью участников собрания, а также общественной безопасности, невозможно предотвратить иначе, как с помощью переноса собрания в иное место.
Посему Полиция РА требует от фактических руководителей собрания в сжатые сроки перенести собрание в иное место, где в рамках обязательств полиции по содействию мирным собраниям будет возможно обеспечить безопасность участников собрания.
В противном случае у Полиции РА не может быть иных средств, кроме как прекратить собрания в установленном порядке».