Արձանագրվել են նաև հակառակորդի հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ
Հուլիսի 26-ի լույս 27-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է 14 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 100 կրակոց:
Բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, շփման գծի հարավային ուղղությամբ արձանագրվել են նաև հակառակորդի հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ուշադիր հետևել են առաջնագծում տեղ գտնող զարգացումներին և համապատասխան գործողությունների դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:

Зафиксированы полеты разведывательных беспилотников ВС Азербайджана
В ночь на 27 июля режим прекращения огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана был нарушен со стороны противника 14 раз. Из разнокалиберного стрелкового оружия в направлении армянских позиций было произведено свыше 100 выстрелов, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Кроме вышеуказанных нарушений режима прекращения огня, на южном направлении линии соприкосновения были зафиксированы также полеты разведывательных беспилотников противника.
Передовые подразделения Армии обороны НКР внимательно отслеживали развития на передовой и прибегали к соответствующим мерам только в случае крайней необходимости.