2 տարվա ընթացքում Եվրոպայում 443 մարդ ահաբեկչության զոհ է դարձել
Վերջին 2 տարվա ընթացքում Եվրոպայի տարածքում 443 մարդ դարձել է ահաբեկչական հարձակումների զոհ։ Այս մասին գրում է «Daily Mail»–ը։
Ինչպես նշվում է, 2014թ. «վախի մայրցամաքում» տեղի է ունեցել 18 մահացու ահաբեկչական հարձակում։ 2014թ. սպանվել է 4 մարդ, 2016թ.՝ 267 քաղաքացի, և 172 մարդ մահացել է ընթացիկ տարվա առաջին կեսի ընթացքում։
Ամենախոշոր ահաբեկչություններն այս ընթացքում տեղի են ունեցել Փարիզում, Անկարայում և Նիսում։ Փարիզում զոհերի թիվը կազմում էր 155 մարդ, Անկարայում՝ 102։ Վերջերս Նիսում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը 84 մարդու կյանք խլեց։
Վերջին հարձակումն իրականացվել է հուլիսի 26–ին Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող եկեղեցում։ Ահաբեկչության հետևանքով մահացել է քահանա։ Կատարվածի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը։

Жертвами терактов в Европе за 2 года стали 443 человека
За последние два года 443 человека стали жертвами террористических атак на территории Европы, пишет «Daily Mail».
Как отмечается, с 2014 года на «континенте страха» произошло 18 смертоносных террористических нападений. Так, в 2014 году были убиты 4 человека, в 2015 году – 267 граждан, и 172 человека погибли за первую половину текущего года.
Наиболее крупные теракты за это время произошли в Париже, Анкаре и Ницце. В Париже число жертв составило 155 человек, в Анкаре – 102. Недавний теракт в Ницце унес жизни 84 человек.
Последнее нападение было совершено 26 июля на церковь на севере Франции. В результате теракта погиб священник, ответственность за него взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство».