Շոյգուն հայտարարել է Հալեպում հումանիտար գործողություն սկսելու մասին
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է Հալեպում, Սիրիայի կառավարության հետ համատեղ, Ռուսաստանի՝ հումանիտար գործողություն սկսելու մասին։ Այս մասին հաղորդում է РИА «Новости»–ն։
«Համաձայն ՌԴ նախագահի հանձնարարականի՝ այսօր, սիրիական կառավարության հետ համատեղ, սկսել լայնածավալ հումանիտար գործողության անցկացնել Հալեպ քաղաքի խաղաղ բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու նպատակով»,– ասել է Շոյգուն։
Նա նշել է, որ քաղաքից դուրս գալու համար ստեղծվելու են 3 միջանցքներ խաղաղ բնակիչների համար, և մեկը՝ զինյալների, որոնք որոշել են վայր դնել իրենց զենքերը։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ մենք գնում ենք այդ քայլին բացառապես Հալեպի բնակչության անվտանգությունը ապահովելու նպատակով»,– հավելել է Շոյգուն։

Шойгу заявил о начале гуманитарной операции России в Алеппо
Глава Минобороны России Сергей Шойгу заявил о начале гуманитарной операции России вместе с правительством Сирии в Алеппо. Об этом сообщает РИА «Новости».
«В соответствии с поручением президента Российской Федерации сегодня совместно с сирийским правительством приступить к проведению масштабной гуманитарной операции по оказанию помощи мирному населению города Алеппо», – сказал Шойгу.
Он отметил, что для выхода из города будут созданы три коридора для мирных жителей и один – для боевиков, которые примут решение сложить оружие.
«Хочу подчеркнуть, что мы идем на этот шаг исключительно в целях обеспечения безопасности жителей Алеппо», – добавил Шойгу.
Ранее сообщалось, что сирийская армия перекрыла пути снабжения восточных районов Алеппо, которые находятся под контролем ополченцев.