Եղիսաբեթ I–ի դիմանկարն առաջին անգամ դարձել է Մեծ Բրիտանիայի սեփականությունը
Եղիսաբեթ I թագուհու հայտնի դիմանկարն առաջին անգամ դարձել է Մեծ Բրիտանիայի սեփականությունը։ Այս մասին հաղորդում է BBC–ն։ Դա տեղի է ունեցել ի շնորհիվ քարոզարշավի, որի ընթացքում հաջողվել է հավաքել 10,3 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ՝ նկարը գնելու համար։
Նկարը նվիրված է իսպանական «Անպարտելի նավատորմի» դեմ կրած հաղթանակին։ Համարվում է, որ այն նկարվել է 1590թ–ին և համարվում է Անգլիական վերածննդի գլուխգործոցը։
Նկարը վաճառքի էին հանել ծովագնաց Ֆրենսիս Դրեյքի ժառանգները։ Հոկտեմբերին այն ցուցադրվելու է Գրինվիչում գտնվող «Թագուհու տուն» թագավորական նստավայրում։
Նշվում է, որ նկարի գնման համար գումարները զոհաբերել են բացարձակապես տարբեր մարդիկ և հիմնադրամներ, այդ թվում՝ 7–ամյա բրիտանուհի, ով թխվածքաբլիթներ է վաճառել Եղիսաբեթ I–ի ոճի հագուստով, և աղջիկների համար նախատեսված դպրոցի աշակերտուհիները, ովքեր թխվածք էին վաճառում։

Знаменитый портрет Елизаветы I впервые перешел в собственность Британии
Знаменитый портрет королевы Елизаветы I впервые перешел в собственность Великобритании, сообщает ВВС. Это произошло благодаря кампании, в ходе которой удалось собрать £10,3 млн на покупку картины.
Полотно посвящено победе над испанской «Непобедимой Армадой». Считается, что оно было написано в 1590 году. Его считают шедевром английского Возрождения.
Картину выставили на продажу потомки мореплавателя и корсара Фрэнсиса Дрейка. Успешная кампания по сбору средств позволила выкупить портрет. В октябре он будет выставлен в бывшей королевской резиденции Квинс-хаус в Гринвиче, недалеко от места рождения Елизаветы I.
Отмечается, что деньги на покупку полотна жертвовали самые разные люди и фонды, в том числе семилетняя британка, продававшая кексы в костюме в стиле Елизаветы I, и ученицы школы для девочек, устроившие распродажу выпечки.