Արծվիկ Մինասյան. «Կառավարությունը Հայաստանը 10–րդ կարգի երկրների շարքին վերջնականապես դասելու քաղաքականություն է վարում»
-Այն, ինչ 2009թ. ընթացքում ձեռնարկեց կառավարությունը, մեր գնահատմամբ ոչ միայն հակասում է երկրի հռչակած կայուն զարգացման քաղաքականությանը, կոալիցիոն քաղաքական ուժերի հռչակած 22 առաջնահերթություններին, այլև երկիրը տնտեսական, սոցիալական առումով մի քանի տարով ետ շպրտեց,- կարծում է ՀՅԴ խմբակցության անդամ,  ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանը։ Նրա խոսքերով՝ երբ դիտարկում են 2010թ.-ի կանխատեսումները ու մասնավորապես՝ 1,2% տնտեսական աճի վերաբերյալ կառավարության խոստումները, ակնհայտ է դառնում, որ դա անլուրջ մոտեցում է։
-Թե՛ մասնագիտական, թե՛ քաղաքական առումով կառավարությունը Հայաստանը 10-րդ կարգի երկրների շարքին վերջանականապես դասելու քաղաքականություն է վարում։ Չկա երկրի տնտեսության առողջացման կոնկրետ ծրագիր։ Հակաճգնաժամային միջոցառումներ ասվածը, որ սահուն ձևով ձևակերպվեց որպես հակաճգնաժամային ծրագիր, իրականության մեջ ոչ այլ ինչ է, քան ընդամենը կառավարության անգործության ծածկադմփոց։
ՀՅԴ պատգամավորը նաև հավելեց, որ երբ գա 2009թ. պետական բյուջեի հաշվետվության քննարկման ժամանակահատվածը, պարզ կդառնա, որ բյուջեն առնվազն 30-40% շեղված կլինի հաստատված ծրագրից.
-Հայաստանի տնտեսական որևէ ցուցանիշ չի խոսում այն մասին, որ մենք իրականացնում ենք նախաձեռնողական քաղաքականություն։ Մենք իրականացնում ենք ուղիղ հակառակը՝ հարմարվողական, Հայաստանի բնակչության կենսապայմանների վատթարացման քաղաքականություն։ Ի վերջո, ինչպես նշեց Ա. Մինասյանը, ցանկացած տնտեսական աճ, եթե չի հանգեցնելու կենսամակարդակի բարձրացմանը, պարզապես փուչիկ է։
Տնտեսական ոլորտի պատասխանատուների այն հայտարություններն էլ, որ հաջորդ տարի աշխատավարձերի, թոշակների և նպաստների նվազեցում չի լինի, պատգամավորը որակում է որպես սեփական անգործությունը թվերի ետևում թաքցնելու փորձ, քանի որ 2010թ-ի գնաճի մակարդակը ցույց կտա իրական գնողունակությունը։ Այս պայմաններում Ա. Մինասյանն այլևս կարևոր չի համարում բյուջեի մեծությունը, կարևորը համակագրային փոփոխությունների պատրաստակամությունն է։
Այսպիսով, ըստ ՀՅԴ խմբակցության ներկայացուցչի, 2010թ.-ին Հայաստանը կկարողանա ճգնաժամից դուրս գալ միայն այն դեպքում, եթե կառավարությունը կա՛մ ընդունի իր անգործությունը և վերադառնա իրական քաղաքականության, կա՛մ հանձնի պորտֆելները և դրանք թողնի այն մարդկանց, ովքեր ունակ են երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու։

Арцвик Минасян: «Правительство проводит политику по окончательному причислению Армении к странам 10-го сорта»
«То, что в 2009г. предприняло правительство, по нашей оценке, не только противоречит провозглашенной политике стабильного развития страны, провозглашенным коалиционными силами 22 приоритетам, но и отбросило страну на несколько лет назад в экономическом и социальном плане», - считает член фракции АРФД, заместитель председателя постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Арцвик Минасян. По его словам, когда рассматриваешь прогнозы на 2010г. и, в частности, обещания правительства относительно 1,2% экономического роста, то становится очевидно, что это несерьезный подход.
«И в профессиональном, и в политическом плане правительство проводит политику по окончательному причислению Армении в разряд стран 10-го сорта. Нет конкретной программы оздоровления экономики страны. Так называемые антикризисные меры, которые плавным образом были оформлены в качестве антикризисной программы, в действительности не что иное, как всего лишь прикрытие бездействия правительства.
Депутат АРФД также отметил, что когда придет время обсуждения отчетности государственного бюджета, станет ясно, что он, по меньшей мере, на 30-40% отклонился от утвержденной программы.
«Никакой экономический показатель не говорит о том, что мы осуществляем инициативную политику. Мы осуществляем прямо противоположное - приспособленческую политику, политику ухудшения условий жизни населения Армения. В конце концов, если экономический рост не приводит к повышению уровня жизни, то это попросту мыльный пузырь», - отметил А. Минасян
Заявления ответственных экономической сферы о том, что в следующем году не будет сокращения зарплат, пенсий и пособий, депутат квалифицирует как попытку скрыть свое бездействие под цифрами, поскольку уровень инфляции 2010г. покажет реальную покупательскую способность. В этих условиях А. Минасян уже не считает важной величину бюджета, важна готовность к системным изменениям.
Тем самым, по мнению представителя фракции АРФД, в 2010г. Армения сможет выйти из кризиса в одном случае - если правительство или признает свое бездействие и вернется к реальной политике, или сдаст портфели и оставит их тем людям, которые в состоянии вывести страну из этого положения».