Լավրովն ու Քերրին Ժնևում քննարկելու են համատեղ գործողությունները Սիրիայում
Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի ռազմական ոլորտում համատեղ գործողություններն այսօր՝ օգոստոսի 26–ին, քննարկելու են Սերգեյ Լավրովն ու Ջոն Քերին։ Նախօրեին երեկոյան ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը ժամանել է Ժնև։
Ինչպես հայտնում է ТАССը, հանդիպման օրակարգում Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի համակարգման կարգավորումն է, Հալեպում հումանիտար իրավիճակի քննարկումը, Թուրքիայի գործողությունները Ջերաբլուսում և վերջերս ՄԱԿ–ի հայտարարած զեկույցը՝ քիմիական զենքի կիրառման վերաբերյալ։
Ինչպես նշել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, «ուշադրության կենտրոնում է լինելու Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի գործողությունների ամուր համակարգման հաստատումն ահաբեկիչների դեմ պայքարի հարցում, որոնք այժմ գործում են Սիրիայում»։

Лавров и Керри обсудят в Женеве совместные действия в Сирии
Совместные действия военного сектора России и США сегодня обсудят главы внешнеполитических ведомств России и США Сергей Лавров и Джон Керри.
Как сообщает ТАСС, на повестке встречи будет налаживание координации в борьбе с терроризмом в Сирии, обсуждение гуманитарной ситуации в Алеппо, операции Турции в Джараблусе и обнародованный недавно доклад ООН об использовании химического оружия.
Как отметила официальный представитель МИД Мария Захарова, «в центре внимания окажется перспектива налаживания плотной координации действий России и США в борьбе с террористами, которые сейчас орудуют в Сирии».