ՌԴ–ն կոչ է արել բանակցությունների նոր փուլ սկսել Սիրիայի հարցով
Ռուսական կողմը հանդես է եկել մոտ ժամանակներս միջսիրիական բանակցությունների նոր փուլի անցկացման նախաձեռնությամբ, որոնց մասնակցելու են Սիրիայի կառավարությունը և ընդդիմությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ Ժնևի հանդիպման արդյունքները։
«Համարում ենք, որ այս խնդիրը հասունացել է, և ամենամոտ ժամանակներս անհրաժեշտ է հայտարարել կառավարության և ընդդիմության ողջ սպեկտորի միջև բանակցություններ անցկացնելու մասին»,– ընդգծել է նա։
Լավրովի խոսքերով՝ նման մտքեր է առաջարկում ՄԱԿ–ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ստեֆան դե Միսթուրան։

Россия призвала в ближайшее время провести новый раунд переговоров по Сирии
Российская сторона выступила с инициативой в ближайшее время провести новый раунд межсирийских переговоров, участие в которых должны принять правительство САР и оппозиция. Об этом по итогам встречи в Женеве с госсекретарём США Джоном Керри заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает «Life».
«Считаем, что эта задача перезрела, и нужно в самое ближайшее время объявлять о созыве переговоров между правительством и всем спектром оппозиции», – подчеркнул он.
По словам Лаврова, такие идеи предлагает специальный представитель Генерального секретаря ООН Стаффан де Мистура.