Չավուշօղլուն անակնկալ կերպով Հունաստան է այցելել
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն նախապես չհայտարարված այց է կատարել Հունաստան այդ երկրի ԱԳՆ ղեկավար Նիկոս Կոդզիասի հրավերով: Նախարարները հանդիպել են Կրետե կղզում, ինչից հետո լրագրողներին հայտնել են, որ Հունաստանն ու Թուրքիան մտադիր են զարգացնել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները ու շարունակել փոխվստահության ջանքերի երկխոսությունը:
Նիկոս Կոդզիասն ասել է, որ Հունաստանը Թուրքիայի հետ առանձնահատուկ հարաբերություններ և հետաքրքրություններ ունի: Մևլյութ Չավուշօղլուն էլ նշել է, որ կողմերը ցանկություն են հայտնել է՛լ ավելի լավացնել իրենց հարաբերությունները:
Նշենք, որ Թուրքիայում հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո սա թուրքական բարձրաստիճան պաշտոնյայի առաջին այցն է Հունաստան:

Чавушоглу внезапно посетил Грецию
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу внезапно посетил Грецию с неофициальным, ранее не заявленным визитом. Как сообщают турецкие СМИ, визит состоялся по приглашению главы МИД Греции Никоса Кодзиаса.
Чавушоглу и Кодзиас встретились на острове Крит. Других деталей не сообщается.
В заявлении, сделанном для прессы, министры сообщили, что Греция и Турция намерены развивать двусторонние политические и экономические отношения и продолжить диалог вокруг создания атмосферы доверия.
По словам Кодзиаса, Греция питает по отношению к Турции «особые отношения и интересы». Чавушоглу, в свою очередь, сказал, что «стороны выразили желание улучшить отношения».