Չինաստանում ձերբակալել են կանանց սեռական օրգանները կտրող «Ջեք Մորթողին»
Չինաստանի Հանսու նահանգում ոստիկանությունը ձերբակալել է 52-ամյա տղամարդու, որը խոստովանել է կանանց և երեխաների սպանության 7 դեպք։ Այս մասին գրում է «China Daily»–ն։
Մարդասպանի անունը Գաո Չենգյոնգ է, որը պարենային խանութի սեփականատեր է կնոջ հետ։
«Չինացի Ջեք Մորթող» մականունը ստացած մոլագարին չէին կարողանում գտնել 28 տարի։ Առաջին սպանությունը նա իրագործել է 1988–ին, վերջինը՝ 2002–ին։
Ոստիկանության տվյալներով՝ հանցագործը հարձակվում էր կարմիր հագած կանանց վրա. հետևում էր մինչև տուն, բռնաբարում ու սպանում։ Նա նաև կտրում էր նրանց մարմնի մասերը՝ կոկորդը կամ սեռական օրգանները։ Ամենափոքր զոհն 8 տարեկան էր։
Ոստիկանությունը միայն 2004–ին է իրար կապել նրա բոլոր սպանությունները և 30 հազ դոլար պարգևավճար խոստացել մոլագարին բռնողին։
Մարդասպանին հաջողվել է նույնականացնել ԴՆԹ–ի շնորհիվ։
Չենգյոնգի հորեղբորը տնային կալանք էին տվել և ԴՆԹ նմուշ վերցրել։ Միայն դրանից հետո է ոստիկանությունը պարզել, որ հանցագործն ու մոլագարը հարազատներ են։ Գաո Չենգյոնգի ԴՆԹ–ն ամբողջովին համապատասխանել է հանցագործությունների վայրում գտնված ԴՆԹ–ի հետ։

В Китае поймали местного «Джека Потрошителя»
Полиция арестовала 52-летнего мужчину в провинции Ганьсу. Он признался в 11 убийствах женщин и девочек, сообщает «China Daily».
Убийцу зовут Гао Ченгйонг, он владеет продовольственным магазином вместе с женой.
Маньяка, прозванного китайским Джеком Потрошителем, не могли найти на протяжении 28 лет. Первое убийство он совершил в 1988 году, последнее – в 2002.
По данным полиции, преступник нападал на женщин, одетых в красное, шел за ними до дома, где насиловал и убивал их. Также он отрезал им части тела, некоторым перерезал глотку и удалял половые органы. Самой юной жертве было 8 лет.
Полиция связала убийства между собой только в 2004 году и объявила награду размером в 30 тысяч долларов за поимку маньяка.
Идентифицировать убийцу удалось благодаря анализу ДНК. Дядю Ченгйонга посадили под домашний арест и взяли у него пробы ДНК, после чего полиции и удалось сделать вывод, что этот преступник и маньяк – родственники. ДНК Гао Ченгйонга полностью совпадает с ДНК, найденным на местах преступлений.