«EU-ASIA Buisness Finance Centre» հոլդինգը պատրաստ է վերագործարկել «Նաիրիտը»
Այսօր՝ օգոստոսի 30–ին, լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում «Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը հայտարարել է, որ «EU-ASIA Buisness Finance Centre» հոլդինգը պատրաստ է գնել և վերագործարկել գործարանը:
Հոլդինգի տնօրեն Աշոտ Գրիգորյանը նշել է, որ իրենք պատրաստ են նախնական 20 միլիոն դոլար ներդնել «Նաիրիտի» վերագործարկման համար։
–Մեր մասնագիտական խումբը մի քանի անգամ եղել է գործարանում, հետազոտել այն և վերագործարկման հարցով դիմել է Կառավարությանը, սակայն վերջինս մերժել է,–նկատել է Աշոտ Գրիգորյանը։
Կաուչուկի արտադրության արտադրամասի պետ Գագիկ Ավետիսյանն էլ նշել է, որ «Նաիրիտի» վերագործարկումը կապված չէ մեծ գումարների հետ, քանի որ այն աշխատունակ գործարան է, և մի քանի ամիս աշխատանքներ տանելուց հետո կարելի է այն վերագործարկել։
Գործարանի առաջատար ինժեներ Կարինե Շահվերդյանի խոսքով՝ իրենցից բացի՝ վերագործարկումը պետք է հետաքրքրի ամբողջ իշխանությանը, քանի որ այն մոտ 1500-2000 աշխատատեղ կարող է ապահովել։

Холдинг «EU-ASIA Buisness Finance Centre» готов перезапустить «Наирит»
Руководитель армянской общины Словакии Ашот Григорян собирается вложить $20 млн в восстановление производства на заводе «Наирит». Об этом заявил журналистам 30 августа в Ереване сам Григорян, выступая по видеоконференции, передает «News.am».
Григорян, возглавляющий холдинг «EU-ASIA Buisness Finance Centre», заявил, что 12-13 сентября представители компании хотят посетить Ереван и завод, чтобы оценить его состояние.
Как заявил журналистам бывший директор завода Карен Исраелян, представители компании уже общались с замминистра энергетики, который предложил коллективу завода (теперь не работающего) показать состояние производственных мощностей.
По словам Исраеляна и начальника заводского цеха каучука Гагика Аветисяна, Григорян, как возможный инвестор, договорился и о поставках газа из Ирана (из него получают ацетилен – сырьё для каучука).
Завод можно перезапустить к будущей весне. В этом случае в первые 1,5 года завод будет выпускать каучук по ацетиленовой технологии (8-10 тыс. т в год), а после этого будет запущена и бутадиеновая технология, с которой объёмы производства можно будет довести до 20-25 тыс. т.