Օլանդը ցավում է հակառուսական պատժամիջոցների համար
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ցավում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացման համար և պատժամիջոցների չեղարկման հույս ունի։ Նրա կարծիքով պատժամիջոցային հակազդեցությունից հրաժարվելը բխում է երկու երկրների շահերից։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«Ուկրաինական ճգնաժամն ազդել է Ռուսաստանի՝ եվրոպական երկրների հետ ունեցած հարաբերությունների վրա։ Իմ կարծիքով իրավիճակն ափսոսանքի է արժանի, քանի որ պատժամիջոցների պատճառով վնասում է բոլոր կողմերին, մասնավորապես համատեղ տնտեսական ծրագրերին»,–հայտարարել է Ֆրանսիայի առաջնորդը։
Օլանդը նաև հիշեցրել է՝ ՌԴ և Ֆրանսիայի հարաբերությունները միշտ էլ սերտ ու հուսալի են եղել։ Նախագահը հույս է հայտնել, որ ռուսական կողմի հետ հարաբերությունները կհաջողվի վերականգնել՝ նկատելով, որ Ռուսաստանը նույնպես պետք է օգնի ճգնաժամի հաղթահարմանը, հատկապես ուկրաինական ու սիրիական։

Олланд сожалеет об антироссийских санкциях
Президент Франции Франсуа Олланд сожалеет об ухудшении отношений с Россией и рассчитывает на отмену санкций. По его мнению, отказ от санкционного противостояния – в общих интересах, передает РИА «Новости».
«Украинский кризис оказал влияние на отношения России с европейскими странами. На мой взгляд, ситуация заслуживает сожаления, поскольку она наносит вред всем сторонам, в частности совместным экономическим проектам, из-за санкций. Поэтому мы все заинтересованы в том, чтобы как можно быстрее найти наилучший выход из этой ситуации», – заявил президент Франции.
Президент также напомнил, что отношения Франции и России всегда были тесными и надежными. Олланд выразил надежду, что отношения с российской стороной удастся восстановить, отметив при этом, что и Россия должна помогать в разрешении кризисов, особенно украинского и сирийского.