Սերժ Սարգսյանի փորձարկումը (տեսանյութ)
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները յուրօրինակ փորձարկում են Սերժ Սարգսյանի համար։ 2017–ից առաջ նա փորձարկում է իր թիմի մարտունակությունը։
Էջմիածնում, օրինակ, ՀՀԿ–ի գաղափարական թևի ներկայացուցիչ Մանվել Գրիգորյանի թիմակիցները ծեծել են քաղաքապետի թեկնածուի։ Հնչել են կրակոցներ։ Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպիսի զարգացումներ կունենանք այս տխուր ու վտանգավոր պատմությունից հետո՝ պարզ է, որ Սարգսյանը և տեղական նշանակության սարգսյանները պատրաստ են ֆիզիկական ուժի դիմել վերարտադրվելու համար։
Սա նշանակում է, որ հանրությունը պետք է հետևություններ անի։ Բռնությանը դիմադրելու իրավունքը դեռ որևէ մեկը չի չեղարկել։ Եվ ուրեմն, ամեն ինչ հնարավոր է դառնում։
Իշխող թիմը, Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ու թողտվությամբ, փաստորեն, դառնում է ցնցումների պատվիրատու։ «Սասնա ծռեր» խմբի ծնունդը հենց այդ պատվերի ապահովումն էր։ Սարգսյանն, իհարկե, նման բան չէր պլանավորել, բայց այդպես ստացվում է։ Բ26–ն ինքն է ցնցումային տարբերակ ընտրում։ Թե ում է դա ձեռնտու, դժվար չէ կռահել։ Համենայնդեպս, ոչ Հայաստանին ու ՀՀ քաղաքացուն։
Ինչ մնում է իրական փոփոխությունների ձգտող քաղաքական ուժերին, ապա այս հատվածում էլ հետևություններ անելու անհրաժեշտություն կա։ Սարգսյանը մահապարտի կարգավիճակով է գործում։ Հանրության ու քաղաքական մարդկանց խնդիրը պետք է լինի փոփոխություններին առանց ցնցումների հասնելը կամ փոփոխությունների ճանապարհին ցնցումները նվազեցնելը։

Испытание для Сержа Саргсяна (видео)
Выборы органов местного самоуправления – своеобразное испытание для Сержа Саргсяна. В преддверии парламентских выборов 2017 года он проверяет боеспособность своей команды.
Например, в Эчмиадзине соратники представителя идеологического крыла РПА Манвела Егиазаряна избили кандидата в мэры города. Прозвучали выстрелы. Независимо от того, какие развития последуют за этой печальной и опасной историей, очевидно, что Саргсян и саргсяны местного значения готовы ради воспроизводства у власти прибегнуть к физическому насилию.
Это означает, что общество должно сделать выводы. Права на сопротивление насилию еще никто не отменял. Следовательно, под силу всё.
Фактически, правящая команда во главе с Сержем Саргсяном при его попустительстве становится заказчиком потрясений. Появление «Сасна црер» было результатом именно этого заказа. Конечно, Саргсян ничего подобного не планировал, но так получается. Президентский дворец сам выбирает вариант потрясений. Кому же это на руку, догадаться нетрудно. По крайней мере, не Армении и ее гражданам.
Что касается стремящихся к реальным изменениям политических сил, то необходимость сделать выводы имеется и на этом поле. Саргсян действует в статусе смертника. Задачей общества и политических деятелей должно быть достижение изменений без потрясений или их минимизация на пути к этим изменениям.