Պորոշենկոն ՌԴ–ին է վերագրել Սիրիայում հումանիտար օգնության շարասյան գրոհը
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն CNN–ի հետ հարցազրույցում Ռուսաստանին է վերագրել սիրիական Հալեպում հումանիտար օգնություն տեղափոխող շարասյան գրոհը։
Ուկրաինայի ղեկավարն ընդգծել է, որ Սիրիայում Ռուսաստանի գործողությունները նման են Ուկրաինայի արևելքում նրա կիրառածին։
Ավելի վաղ էլ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Բորիս Ջոնսոնն էր հայտարարել, որ հնարավոր է համարում ՌԴ մեղսակցությունը շարասյան գրոհին։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 19–ին ՄԱԿ մարդասիրական օգնություն տեղափոխող շարասյունը հրետակոծվել էր։ Կատարվածի հետևանքով առնվազն 20 խաղաղ բնակիչ էր զոհվել և սիրիական Կարմիր մահիկի մեկ աշխատակից։

Порошенко возложил ответственность на Россию за атаку на гумконвой ООН в Сирии
Президент Украины Петр Порошенко в интервью CNN возложил ответственность на Россию за атаку на гуманитарный конвой ООН в Сирии, передает «Gazeta.ru».
Глава Украины отметил, что действия России в Сирии подобны тем, которые она совершала на востоке Украины.
Ранее глава МИД Великобритании Борис Джонсон заявил, что допускает причастность России к нападению на гуманитарный конвой в Алеппо.
Напомним, что по отправленному 19 сентября в провинцию Алеппо гуманитарному конвою был нанесен удар. Повреждения получили 18 из 31 автомобиля колонны. Минобороны РФ заявило, что Россия и Сирия авиаудара по конвою с гуманитарной помощью не наносили.