Էրմիտաժը բավարարել է Բաքվի պահանջը` «Արևելյան Հայաստան» բառակապակցությունը հանվել է վերնագրից. փորձագետի կարծիք
Ռուսաստանի պետական Էրմիտաժը բավարարել է Ադրբեջանի Պատմության ազգային թանգարանի պաշտոնական բողոքը և Ա. Հակոբյանի ու Պ. Պետրովի զեկույցից հանեց «Արևելյան Հայաստան» բառակապակցությունը, որը պետք է ներկայացվի սեպտեմբերի 29-ին «İCON II» II Միջազգային կոնֆերանսին: Նախնական վերնագիրը հետևյալն էր՝ «Монетное дело Восточной Армении (Ереван, Нахичеван, Карабах, Гянджа) (1747-1827)» («Դրամագործությունը Արևելյան Հայաստանում (Երևան, Նախիջևան, Ղարաբաղ, Գյանջա) (1747–1827 թթ.)»), իսկ փոփոխությունից հետո այսպիսին՝ «Монетное дело Ереванского, Нахичеванского, Гянджинского и Карабахского ханств в 1747–1827 гг.» («Դրամագործությունը Երևանի, Նախիջևանի, Գյանջայի և Ղարաբաղի խանություններում 1747–1827 թթ.»).
Զեկույցի վերնագրի փոփոխումը Բաքվի հարձակողական քաղաքականության հերթական օրինակն է, որը պտուղներ է տալիս, չնայած իրավական հիմքի բացակայությանը, գտնում է Կովկասագետների գիտական միության նախագահ Ալեքսանդր Կռիլովը:
«Իհարկե, պաշտոնական Բաքուն իրավունք չուներ պաշտոնապես պահանջել վերնագրի փոփոխում կամ զեկույցի արգելում, բայց դա Ադրբեջանի քաղաքականությունն է: Նա այն հարձակողական ոճում է իրականացնում, և նման կերպ նրան հաճախակի հաջողվում է ճնշում գործադրել տարբեր կազմակերպությունների և գերատեսչությունների վրա: Դա առաջին դեպքը չէ, այդպիսիք բազում են», - «RUSARMINFO»-ի հետ զրույցում ասաց Ալեքսանդր Կռիլովը:
Փորձագետի կարծիքով, Բաքվի իրավական հիմք չունեցող ակտիվությունը հեշտությամբ կարելի էր կանխարգելել Հայաստանի դեսպանատան ակտիվ գործողությունների միջոցով:
«Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունը ոչ մի ակտիվություն իր գործունեությունում չի ցուցադրում, նա Ադրբեջանի նախաձեռնություններին հակազդեցություն չի ցուցադրում: Հայկական դիվանագիտությունը միանշանակ պետք է վերանայի իր գործունեության ակտիվացման մեթոդները, որպեսզի չթույլատրվեն նման պատահարներ», - ասաց Կռիլովը:
Մյուս կողմից, հարկ է հիշել, որ վերնագիրը փոխելու որոշումը հստակ մարդկանցից է կապված: Նման դեպքերում հաճախակի խաղում են անձնական կապերը և նրանց դիրքը, վստահ է փորձագետը:

Эрмитаж удовлетворил требование Баку: «Восточная Армения» исключена из названия
Государственный Эрмитаж России удовлетворил официальный протест Национального музея истории Азербайджана и убрал из доклада А. Акопяна и П. Петрова, который будет представлен на II Международной конференции по восточной нумизматике «İCON II» 29 сентября, словосочетание «Восточная Армения». Об этом сообщает «RUSARMINFO».
Название звучало как «Монетное дело Восточной Армении (Ереван, Нахичеван, Карабах, Гянджа) (1747-1827)», а после изменений – «Монетное дело Ереванского, Нахичеванского, Гянджинского и Карабахского ханств в 1747–1827 гг.».
Изменение название доклада – очередной пример наступательной политики Баку, которая приносит плоды, несмотря на отсутствие юридической основы, считает президент Научного общества кавказоведов (НОК) Александр Крылов.
«Конечно, Баку не имел право официально запрашивать изменения названия или запрета доклада, но это политика Азербайджана. Он проводит ее в наступательном стиле, и ему часто удается таким образом оказать влияние на разные организации и ведомства. Это не первый подобный случай, таких множество», – в интервью агентству сказал Александр Крылов.
По мнению эксперта, подобную активность Баку, не имеющую под собой никакой юридической основы, можно было легко предотвратить активизацией действий со стороны посольства Армении.
«Посольство Армении в России не проявляет никакой активности в своей деятельности, оно не оказывает противодействия инициативам Азербайджана. Армянской дипломатии определенно надо пересмотреть методы своей работы в плане активизации, дабы не допускать подобных инцидентов», – сказал Крылов.
С другой стороны, необходимо помнить, что решение об изменении названия зависит от конкретных людей. И здесь зачастую основную роль играют их положение и личные связи, уверен эксперт.