Երևանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ-ի արտակարգ իրավիճակների խորհրդի նիստը
Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Արտակարգ իրավիճակների համակարգող խորհրդի (ԱԻՀԽ) նիստը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ՀԱՊԿ-ի կայքում:
«Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանի նախագահությամբ կկայանա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների Արտակարգ իրավիճակների համակարգող խորհրդի նիստը, որին կմասնակցի և ելույթ կունենա ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նիստում կքննարկվի արտակարգ իրավիճակներին ՀԱՊԿ-ի հակազդման նախագիծը: Նաև օրակարգում են արտակարգ իրավիճակներում տուժածներին օգնություն ցուցաբերելիս միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ընդլայնման հարցերը:
Քննարկվելու է նաև Հայաստանի տարածքում հումանիտար արձագանքման հայ-ռուսական կենտրոնի ստեղծումը և հաջորդ տարի ԱԻՀԽ-ում նախագահության հարցը, ինչպես նաև 2017 թվականին անցկացվելիք վարժանքների պլանը:

В Ереване пройдет заседание Совета по чрезвычайным ситуациям ОДКБ
Заседание Координационного совета по чрезвычайным ситуациям (КСЧС) государств Организации договора о коллективной безопасности пройдет в Ереване 29 сентября. Как передает «Арменпресс», об этом сообщается в среду на сайте ОДКБ.
«Двадцать девятого сентября в Ереване под председательством министра по чрезвычайным ситуациям Республики Армения Армена Ерицяна состоится заседание Координационного совета по чрезвычайным ситуациям (КСЧС) государств-членов ОДКБ, в котором примет участие и выступит заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков», – говорится в сообщении.
На заседании будет рассмотрен проект о реагировании ОДКБ на чрезвычайные ситуации. Также в повестке дня вопросы о расширении сотрудничества с международными организациями при оказании помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Кроме того, будут обсуждаться создание на территории Армении российско-армянского центра гуманитарного реагирования, вопрос о председательстве в КСЧС в следующем году, а также план учений на 2017 год.