Լիբիան ՌԴ–ին խնդրել է օգնել ահաբեկիչների դեմ պայքարում
Լիբիական բանակի գլխավոր հրամանատար, մարշալ Խալիֆա Հաֆթարն ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին, որոնցում խնդրել է երկրի զորքերին հրաձգային զենք ու տեխնիկա մատակարարել։ Այս մասին հայտնում է «Известия»–ն՝ սեփական աղբյուրին հղումով։
Բացի այդ, թերթի զրուցակցի խոսքով՝ Սաուդյան Արաբիայում Լիբիայի դեսպան Աբդել Բասսեթ ալ Բադրին այցելել է Մոսկվա և ՌԴ–ին կոչ արել հակաահաբեկչական արշավ սկսել Լիբիայում։
«Լիբիացիները խնդրում են իրենց ոչ միայն հրաձգային զենք ուղարկել, այլ նաև տեխնիկա, այդ թվում՝ ինքնաթիռներ։ Բացի այդ, նրանք կոչ են արել Մոսկվային ռազմական գործողություն սկսել Լիբիայում՝ ընդդեմ իսլամականների, այնպիսի գործողություն, որը ներկայումս իրականանում է Սիրիայում»,–ասել է «Известия»–ի զրուցակիցը։

Ливия попросила у России помощи в борьбе с террористами
Главнокомандующий ливийской армией маршал Халифа Хафтар направил послания президенту России Владимиру Путину и министру обороны РФ Сергею Шойгу, в которых попросил начать поставки войскам страны стрелкового оружия и техники. Об этом со ссылкой на собственные источники сообщает газета «Известия».
Кроме того, по словам собеседника издания, посол Ливии в Саудовской Аравии Абдель Бассет аль-Бадри посетил Москву и призвал Россию начать в Ливии антитеррористическую операцию.
«Ливийцы просят направить им не только стрелковое вооружение, но и технику, в том числе самолёты. Кроме того, они призвали Москву начать в Ливии военную операцию против исламистов по типу той, что сейчас идёт в Сирии», – рассказал собеседник издания.