ԱՄՆ–ում առաջին դատական հայցն է ներկայացվել Սաուդյան Արաբիայի դեմ՝ սեպտեմբերի 11–ի ահաբեկչության գործով
ԱՄՆ–ում 2001–ի սեպտեմբերի 11–ին զոհված զինվորականի այրին Վաշինգտոնի դատարան հայց է ներկայացրել Սաուդյան Արաբիայի դեմ։
Ամերիկուհի Սթեֆանի Ռոսս ԴեՍիմոնը հայցը ներկայացրել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Սենատը և Ներկայացուցիչների պալատը հաղթահարել են նախագահ Օբամայի՝ նման հայցերը թույլատրող օրենքի արգելքը։ Այս մասին հայտնում է «Bloomberg»–ը։
Այրին իր դիմումում նշել է, որ «թագավորությունն աջակցել է «Ալ Քաիդային» ու նրա առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենին»։
Դատական գործընթացին մասնակցում է նաև ԴեՍիմոնի դուստրը. ահաբեկչության պահին կինը հղի էր։
Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ երեխայի հայրը՝ Պատրիկ Դաննը, զոհվել է Պենտագոնի շենքը գրոհելու ժամանակ։

Суд в США принял первый иск к Саудовской Аравии за теракты 11 сентября
Американка Стефани Росс ДеСимон, потерявшая мужа в результате терактов 11 сентября 2001 года, подала иск к Саудовской Аравии через два дня после того, как Сенат и Палата представителей США преодолели вето президента Барака Обамы на закон, позволяющий подавать такие иски, пишет «Bloomberg».
В своем исковом заявлении она указала, что «королевство поддерживало «Аль-Каиду» и ее главаря, Усаму бин Ладена».
Иск был подан в пятницу в Вашингтоне, в процессе участвует также дочь ДеСимон, поскольку на момент совершения терактов истица была беременна.