Ասադ. «Թուրքիան ԻԼԻՊ–ի հիմնադիրն է»
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խոսքով՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հիմնադիրը Թուրքիան է։ Այս մասին նա հայտնել է «Комсомольской правде»–ի հետ զրույցում։
«Նրանք են ստեղծել ԻՊ–ն, ապահովել թիկունքային աջակցություն, և նրանք են թույլատրել վաճառել մեր նավթն իրենց տարածքով՝ Էրդողանի որդու և նրա մերձավոր շրջապատի մասնակցությամբ։ Նրանք բոլորը կապված են ԻԼԻՊ–ի հետ։ Ամբողջ աշխարհը գիտի այդ մասին»,–ասել է Ասադը։
Բացի այդ, Սիրիայի նախագահը հստակեցրել է, թե ինչու ահաբեկիչները չեն գրոհում Իսրայելը։ Վերջինը պաշտպանում է զենքը ձեռքին ցանկացած ահաբեկչի, ով ավերում է Սիրիան։
Ավելի վաղ Ասադը հայտնել էր, որ Էր–Ռիադն իր օգնությունն է առաջարկել Սիրիային Իրանի հետ հարաբերությունները խզելու համար։

Асад назвал Турцию основателем ИГ
Президент Сирии Башар Асад назвал Турцию основателем террористической группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом он рассказал в интервью «Комсомольской правде».
«Они создали ИГ, обеспечили ему тыловую поддержку, и они позволяли им продавать нашу нефть через их территорию с участием сына Эрдогана и его близкого окружения. Все они были причастны к ИГ. Весь мир знает об этом», – заявил Асад.
Кроме того, президент Сирии пояснил, почему террористы не нападают на Израиль. По его словам, Израиль поддерживает любого террориста с оружием в руках, который разрушает Сирию.