Սամվել Բաբայան․ «Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնամասշտաբ և երկարատև պատերազմի» (տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը զգուշացնում է՝ այսօր Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի:
«Համապատասխան ժամկետ է պետք, որ պատրաստվի: Ես ժամանակին ևս այդ մասին ասել եմ՝ գործարաններ է կառուցում հրթիռներ արտադրելու, արկեր արտադրելու, իրենց երկաթուղու խնդիրն են լուծում: Ադրբեջանը գնում է պատերազմի՝ լայնամասշտաբ ու երկարատև, պարզապես մենք չենք ուզում դա ճիշտ վերլուծել», - «Ազատությանը» տված հարցազրույցում այսօր հայտարարել է Սամվել Բաբայանը:
«Խնդիրն այն է, որ երբ նա գործարան է դնում, որ արկեր արտադրի կամ հրթիռներ արտադրի, դա խոսում է այն մասին, որ նա չի վստահում իր գործընկերներին, որոնք մատակարարում են, մտածելով, որ կարող է ինչ-որ մի փուլում իրենց չմատակարարեն: Եվ ինքը փորձում է, զենք գնելով՝ հրթիռային, արկային և այլ արտադրանքը, ինչը հետագայում պիտի մատակարարվի, իր մոտ արտադրի», - հավելել է նա։
ԼՂ պաշտպանության նախկին նախարարը ընդգծեց՝ Ադրբեջանը այն երկիրը չէ, որ զենք արտադրի «աշխարհով մեկ առևտուր անելու համար»:
«Այսինքն, երբ նա նման քայլերով առաջ է գնում, նշանակում է՝ պատրաստվում է երկարատև պատերազմի: Սա իմ կարծիքն է», - ասել է Սամվել Բաբայանը:

Самвел Бабаян: «Азербайджан готовится к широкомасштабной и длительной войне» (видео)
Бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян предупреждает: сегодня Азербайджан готовится к войне.
«Необходим соответствующий срок, чтобы подготовиться. Я в свое время также об этом говорил: они строят заводы по производству ракет, снарядов, решают вопрос железной дороги. Азербайджан идет на войду – широкомасштабную, длительную, просто мы не хотим это правильно проанализировать», – заявил в интервью радио «Азатутюн» Самвел Бабаян.
«Дело в том, что когда он строит завод, чтобы производить снаряды или ракеты, это говорит о том, что он не доверяет своим партнерам, которые поставляют их, думая, что, возможно, на каком-то этапе они не поставят их. И, приобретая ракетное и другое оружие, боеприпасы к которому в дальнейшем должны поставляться, он пытается производить их у себя», – добавил он.
Бывший министр обороны Нагорного Карабаха подчеркнул, что Азербайджан не та страна, которая производит оружие, «чтобы торговать им по всему миру».
«То есть, когда он подобными шагами движется вперед, это означает, что он готовится к длительной войне. Это мое мнение», – сказал Бабаян.