Ինչ կարող է վեց ամսում անել Կառավարությունը
Երեկ հայտարարվեց, որ Կարեն Կարապետյանի կառավարության ծրագիրը վեցամսյա է լինելու։ Ասվածի մեջ տրամաբանություն կա, քանզի վեց ամիս հետո քաղաքական այլ պատկեր ենք ունենալու։
Խորհրդարանական ընտրություններն, ամեն դեպքում, փոխելու են քաղաքական ներկա դասավորությունն ինչպես մակրո, այնպես էլ միկրո մակարդակում։ Հետևաբար, ճիշտը վեց ամսվա ծրագիր գրելն է։
Ի՞նչ կարող է այս ընթացքում անել Կարեն Կարապետյանը՝ որպես վարչապետ։ 2014–ին խորհրդարանի ոչիշխանական ուժերի կողմից ներկայացված 12–կետանոց պահանջները, որոնց մասին հասկանալի պատճառներով ոմանք մոռացել են, չեն կորցրել իրենց արդիականությունը։
Կան խնդիրներ, որոնք մակերեսի վրա են, և որոնց լուծումը չի պահանջում ներդրումներ, ֆինանսական միջոցներ և ժամանակ։ Պետք են պարզապես քաղաքական կամք և գործողությունների ազատություն։
Օրինակ՝ ի՞նչն է խանգարելու Կառավարությանը վերանայել Որոտանի կասկադի սեփականաշնորհման գործընթացը, կամ բացահայտել, թե այդ ինչպես եղավ, որ 1 միլիարդ դոլարանոց այդ համակարգը վաճառվեց մի քանի անգամ ցածր գնով և դարձավ կոնկրետ շրջանակների մասնավոր շահերը սպասարկող բիզնեսը։
Ոչինչ չի խանգարում նոր Կառավարությանը նաև անդրադառնալ պետությանն ու վարորդներին թալանող արագաչափերի ու տեսախցիկների, նաև՝ կարմիր կետագծերի նվաստացուցիչ ու «նագլի» թեմաներին։ Ակնհայտ է, որ տուգանքների չափերը պետք է ողջամտության սահմաններում իջեցվեն, ինչպես նաև պետք է վերանայվի պետության հետ 70/30 տոկոսային հարաբերակցությամբ փայ մտնելու խաղի կանոնը։
Էլի ոլորտներ կան, որ կարելի է արագ միջամտել ու կոնկրետ արդյունք ստանալ շատ արագ՝ սոցիալ–տնտեսական լարվածության թուլացում ապահովելով։ Կարվե՞ն նման քայլեր վեց ամսում։ Դժվար է կանխատեսել։ Առաջիկայում կերևա։

Что в состоянии сделать правительство за 6 месяцев?
Накануне было заявлено, что программа правительства Карена Карапетяна рассчитана на 6 месяцев. В сказанном есть логика, так как полгода спустя мы будем иметь иную политическую картину.
Парламентские выборы, в любом случае, изменят нынешний политический расклад как на макро-, так и на микроуровне. Следовательно, правильным является написание 6-месячной программы.
Что за это время в состоянии сделать Карен Карапетян в качестве премьера? Выдвинутые в 2014 году невластными парламентскими силами 12 требований, о которых, по понятным причинам, некоторые позабыли, не потеряли своей актуальности.
Есть проблемы, которые находятся на поверхности и решение которых не требует инвестиций, финансовых средств и времени. Нужны всего лишь политическая воля и свобода действий.
Например, что мешает правительству пересмотреть процесс приватизации Воротанского каскада ГЭС или выяснить, как комплекс стоимостью в 1 млрд долларов был продан за цену в несколько раз ниже, став обслуживающим частные интересы конкретных кругов бизнесом?
Ничто не мешает новому правительству обратиться также к унизительным и наболевшим темам обкрадывающих государство и водителей спидометров, видеокамер и красных пунктиров. Очевидно, что размеры штрафов должны быть снижены до разумных пределов, а ставшее правилом игры соотношение 70/30 не в пользу государства должно быть пересмотрено.
Есть и другие сферы, в которых можно проявить оперативное вмешательство, очень быстро добившись конкретных результатов и обеспечив снижение социально-экономической напряженности. Будут ли предприняты за 6 месяцев эти шаги? Сказать трудно. Ясно станет в ближайшее время.