Ընտրական օրենսգրքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
ՀՀ ԱԺ–ի այսօրվա արտահերթ նիստում քվեարկության է դրվել «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության ներկայացրած նախագիծը։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը հայտնել է, որ այսօր առավոտյան հանդիպում են ունեցել 5 խմբակցությունների հետ և պայմանավորվածության եկել, որ նախագծին առաջին ընթերցմամբ կողմ կքվեարկեն (քանի որ հուշագիրը ստորագրած ուժերի մոտ կան ընդհանուր մոտեցումներ), իսկ խնդրահարույց հարցերի շուրջ կաշխատեն երկրորդ ընթերման շրջանակներում։
Արդյունքում, նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է 104 կողմ, 4 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։

Новый Избирательный кодекс РА принят в первом чтении
Сегодня в ходе внеочередного заседания Национального собрания Армении на голосование был вынесен представленный правительством проект закона «О поправках и дополнениях в Избирательный кодекс РА».
Руководитель правящей фракции РПА Ваграм Багдасарян сообщил о состоявшейся утром встречи с представителями 5 фракций парламента и достигнутой в ее ходе договоренности поддержать законопроект в первом чтении (так как между подписавшими меморандум силами имеются общие подходы), а обсуждения вокруг спорных вопросов провести в ходе второго чтения.
В результате законопроект был принят в первом чтении 104 голосами «за», 4 – «против». Еще один парламентарий при голосовании воздержался.