Լավրովն ու Քերրին հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հեռախոսազրույց են ունեցել։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ–ի կայքում: Դիվանագետները քննարկել են Սիրիայի խնդիրը, մասնավորապես Հալեպի արևելյան մասում իրավիճակի կարգավորման ուղիները, Իրաքի և Եմենի իրադրությունը, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների մի քանի ասպեկտներ:
Լավրովը նշել է, որ ոչ միայն խաղաղ բնակիչներին, այլ նաև ապօրինի զինված խմբավորումների մասնակիցներին է հնարավորություն ընձեռված անարգել հեռանալ քաղաքից, մինչդեռ զինյալները վիժեցնում են հրադադարը և խոչընդոտում բնակչության տարհանումը։
Հաղորդագրության մեջ ընդգծվել է, որ ԱՄՆ-ը պետք է կատարի ահաբեկչական խմբավորումներից «չափավոր» ընդդիմության ջոկատներ զատելու իր վաղեմի խոստումը։
Զրուցակիցները պայմանավորվել են, որ ռուսական և ամերիկյան կողմերը կշարունակեն աշխատանքն այդ հարցերի շուրջ:

Лавров и Керри провели телефонную беседу
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил по телефону с госсекретарем США Джоном Керри ситуацию в Сирии, в частности, пути нормализации обстановки в восточной части Алеппо. Об этом сообщается на сайте российского МИД.
Лавров указал на то, что не только мирным жителям, но и участникам незаконных вооруженных формирований предоставлены возможности беспрепятственно покинуть город, однако боевики срывают прекращение огня и препятствуют эвакуации населения.
«Вновь подчеркнуто, что США должны выполнить свое давнее обещание отделить отряды «умеренной» оппозиции от террористических группировок», – говорится в сообщении.
Стороны условились, что российские и американские эксперты продолжат работу по этим вопросам.
Кроме того, обсуждались другие актуальные международные проблемы, в том числе ситуация в Ираке и Йемене, а также некоторые аспекты двусторонних отношений.