Օրենք ընտրակեղծարարի պաշտպանության մասին
Երեկ ԱԺ–ն «ջանջիգյարային» մթնոլորտում ընդունեց Ընտրական նոր օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքը։ Սա այն դեպքն է, երբ, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանի դիպուկ գնահատմամբ, «լեռը մուկ ծնեց»։
Բանն այն է, որ քաղաքական ուժերն ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները իշխանությունների հետ «4+...» ձևաչափով քննարկում էին Ընտրական նոր օրենսգրքին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, որոնց մեջ ցուցակների հրապարակումը միայն կետերից մեկն էր։ Սկզբունքային էին համարվում, այսպես կոչված, ռեյտինգային քվեարկության համակարգի բացառումը, քվեարկության միասնական էլեկտրոնային մեխանիզմների ներդրումը (խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում էր մատնահետքերի միջոցով կրկնաքվեարկությունը բացառող միասնական համակարգի գործարկմանը) և այլն։ Այս բոլոր հարցերում իշխանությունները զիջումների չգնացին։
Միակ «զիջումն» արվեց ընտրողների ցուցակների հրապարակման մասով, որը ենթադրաբար պետք է կանխի «շրջիկ խմբերի» կամ առանձին անհատների կողմից ուրիշի փոխարեն քվեարկելը։ Սակայն ամբողջ խնդիրն այն է, որ նոր օրենքով ոչ թե կանխվել է ուրիշի փոխարեն քվեարկելու հնարավորությունն, ու ապահովվել ընտրողների ցուցակների թափանցիկությունը, այլ կանխվել է կեղծիքների դեմ բողոք ներկայացնելու հնարավորությունը։
Ընտրական նոր օրենսգրքով քրեականացվել և բավական խիստ պատիժ է սահմանվել այն դեպքի համար, երբ մարդը բողոքում է ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փաստի կապակցությամբ։ Օրենքով այնպիսի ձևակերպումներ են տրված, որ գործնականում ցանկացած բողոքողի կարող են մի քանի տարով ազատազրկել, եթե նա հանկարծ փորձի բողոքել կեղծիքի դեմ։
Իսկ եթե բողոքողը կարողանա ապացուցել ուրիշի փոխարեն քվեարկության փաստը, ապա դա ոչինչ չի տալու։ Օրենքը ոչինչ չի նախատեսում այդ դեպքում. ամեն ինչ թողնված է հանձնաժողովի հայեցողությանը։ Այսինքն՝ հայտնաբերված կեղծիքը ոչ մի բան է լինելու, հետևաբար ցուցակների հրապարակման հետ կապված իշխանական «զիջումը» ժողովրդավարության հաղթանակ որակելն առնվազն անհիմն լավատեսության հետևանք է կամ էլ այլ բանի վկայություն։
Իշխանությունները, փաստորեն, օրենքով պաշտպանել են ընտրակեղծարարին։ Դա պատահական չէ, քանզի ուրիշի փոխարեն քվեարկելու «ինստիտուտը» ընտրակեղծիքների գործիքակազմի մեջ շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում։ «Ինչքան ուզեք՝ էնքան խփեմ» հայեցակարգի կյանքի կոչման համար հենց ուրիշի փոխարեն քվեարկող «դրուժինաներն» են «առաջին գիծ» ուղարկվում։
Ինչպես հայտնի է, իշխանությունները վերարտադրության համար, այլ ռեսուրսներից զատ, մշտապես կիրառում են նաև վարչական ռեսուրսը։ Այդ ռեսուրսի կիրառման ուղղություններից մեկը «փակ դռներ» հայտնաբերելն է։ Այսինքն՝ այն բնակարանները գտնելը, որտեղ ՀՀ քաղաքացիները գրանցված են, բայց վաղուց չեն բնակվում։
Մարզպետարանների, համայնքապետարանների, համատիրությունների ու ոստիկանության համար դժվար չէ տարածքները «սանրելն» ու վաղուց արտագաղթածների կամ միայն մի քանի ամսով Հայաստանում բնակվողների ցուցակը կազմելը։ Այդ ցուցակում հայտնված մարդկանց անունով հետագայում փաստաթղթեր են տրվում ուրիշներին, և ձևավորված «շրջիկ խմբերը» քվեարկում են բացակաների փոխարեն։
2015–ի սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ այդ սխեման լայնորեն կիրառվեց։ Անձնագրին փոխարինող «9–րդ ձևի» միջոցով «շրջիկ խմբերը» քվեարկում էին ուրիշի փոխարեն, այն մարդկանց փոխարեն, ովքեր «փակ դռների» ներկայացուցիչներ են։
Ի դեպ, եղել է դեպք, երբ ՀՀ քաղաքացին ներկայացել է ընտրատեղամաս և պարզել, որ իր փոխարեն արդեն քվեարկել են։ Կեղծիքի բացահայտումն ու վարչական ապարատի «կիքսն» այս դեպքում պայմանավորված են եղել այն բանով, որ տվյալ քվեարկողը փաստացի չի բնակվել այն հասցեում, որտեղից պետք է քվեարկեր։ «Փակ դռներ» բացահայտողները համարել են, որ այդ քաղաքացին երկրում չէ, և նրա անունով այլ մարդու են ուղարկել քվեարկության՝ «9–րդ ձևի» միջոցով։ Իսկ, ընդհանուր առմամբ, նման դեպքերը քիչ են եղել, քանզի «շրջիկ խմբերի» համար «մաքուր» ցուցակներ են կազմվել, և նրանք իրոք քվեարկել են ոչ թե ՀՀ–ում, այլ դրսում գտնվողների փոխարեն։
Հիմա իշխանությունները դիտորդներին ու վստահված անձանց փորձում են վախեցնել՝ օրենքի միջոցով հայտարարելով, թե բա՝ եթե հանկարծ կեղծիք հայտնաբերես, ապա չպետք է ձայն հանես, քանզի կարող ես դատվել։
Բոլորի համար էլ պարզ է, որ ցուցակների հրապարակումն այդ խաղի կանոնների պայմաններում ոչինչ չի տալու, և չի կարող քայլ առաջ համարվել 2017–ի համար։
Եվ այսպես, Ընտրական նոր օրենսգրքի միջոցով արվել է ամեն ինչ, որպեսզի մարդիկ վախենան բողոքել ուրիշի դեմ քվեարկողների թեմայով։ Այսինքն՝ ինչպես «պտտվում» ենք, գալիս ենք այն եզրակացության, որ ընտրություններից առաջ քաղաքական կայծ է պետք ու հանրային ալիքի բարձրացում, այլապես զուտ «քվեաթերթիկային» գործընթացի դեպքում ընտրակեղծիքի մեքենան անխափան գործելու է և հերթական անգամ հետ գցի մեր երկիրը։
Իրական փոփոխությունների ձգտող ուժերի խնդիրը, հետևաբար, պետք է լինի համախմբված պայքար մղելը։ Միայն համախմբվելով է հնարավոր հաղթել ընտրակեղծարար հրեշին։

Закон о защите фальсификатора выборов
Накануне в Национальном собрании в «дружественной» атмосфере был принят закон о внесении дополнений и изменений в новый Избирательный кодекс РА. Это тот случай, когда, как метко выразился вице-председатель партии «Консолидация» Степан Маргарян, «гора родила мышь».
Дело в том, что политические силы и представители гражданского общества вместе с властями в формате «4+…» обсуждали множество касающихся нового Избирательного кодекса вопросов, среди которых публикация списков проголосовавших была лишь одним из пунктов. Принципиальными считались исключение системы рейтингового голосования, внедрение единых электронных механизмов голосования (речь, в частности, о применении единой системы, исключающей посредством снятия отпечатков пальцев повторные голосования) и др. Во всех этих вопросах власти на уступки не пошли.
Единственное «послабление» было сделано по части публикации списков проголосовавших, что, предположительно, должно исключить голосование отдельных индивидов и так называемых «мобильных групп» вместо других. Однако вся проблема в том, что новым законом была не ликвидирована возможность голосования за других и обеспечена прозрачность списков проголосовавших, а пресечена возможность обжалования фальсификаций.
Новым Избирательным кодексом криминализирована подача необоснованной жалобы по факту голосования вместо других и определена за это довольно жесткая мера пресечения. В законе присутствуют такие формулировки, что на практике за любую жалобу могут посадить на несколько лет, если вдруг попытаешься воспротивиться фальсификации.
Если же подающий жалобу сумеет доказать факт голосования вместо другого, это всё равно ничего не изменит. Закон в этом случае ничего не предусматривает – всё оставлено на усмотрение избирательной комиссии. То есть выявленная фальсификация значить ничего не будет, поэтому квалификация «уступки» власти по части публикации списков проголосовавших в качестве демократической победы – следствие как минимум необоснованного оптимизма или свидетельство чего-то другого.
Фактически, власти законодательно защитили фальсификатора выборов. Это неслучайно, так как «институт» голосования вместо других занимает в инструментарии фальсификации выборов очень важное место. Для реализации концепции «Сколько хотите, столько и набьем» на «передовую» командируются как раз голосующие за других дружины.
Как известно, для своего воспроизводства власти, помимо прочих ресурсов, постоянно используют также административный ресурс. Одним из направлений применения этого ресурса является выявление «закрытых дверей». То есть нахождение тех адресов, по которым граждане прописаны, но уже давно не проживают.
Для администраций марзов, руководства местных общин, сотовариществ и полиции не представляет большого труда «прочесать» подведомственные им участки и составить списки давно эмигрировавших из страны или проживающих в Армении всего несколько месяцев в году граждан. На имена оказавшихся в этих списках людей оформляются документы – на других, и сформированные «мобильные группы» голосуют вместо отсутствующих.
Эта схема была широко применена в ходе конституционного референдума 2015 года. Посредством заменяющих паспорта форм №9 «мобильные группы» голосовали вместо других – представлявших «закрытые двери».
Кстати, был даже случай, когда гражданин РА пришел на избирательный участок и обнаружил, что вместо него уже проголосовали. Разоблачение фальсификации и «кикс» административного аппарата случались потому, что избиратель фактически не проживал по тому адресу, где должен был голосовать. Обнаружившие «Закрытые двери» посчитали, что гражданин находится не в стране, и отправили на голосование от его имени другого – с формой №9. В целом же таких случаев было немного, так как для «мобильных групп» составлялись «чистые» списки, и они голосовали за проживающих не в РА, а за границей граждан.
Сейчас власти пытаются запугать наблюдателей и доверенных лиц, заявляя посредством закона, что в случае выявления фальсификации лучше помалкивать, иначе можешь просто сесть.
Всем понятно, что публикация списков проголосовавших в условиях подобных правил игры ничего не принесет и не может считаться шагом вперед для парламентских выборов 2017 года.
Итак, посредством нового Избирательного кодекса было сделано всё, чтобы люди боялись жаловаться по части голосований вместо других. То есть, как ни крути, мы приходим к выводу, что перед выборами всё же нужны политическая искра и общественная волна, иначе в условиях сугубо «бюллетенного» процесса машина по фальсификации выборов сработает без сбоев, в очередной раз отбросив страну назад.
Следовательно, задачей стремящихся к реальным изменениям политических сил должно быть ведение консолидированной борьбы. Лишь консолидацией можно одолеть фальсифицирующее выборы чудовище.