Ծնունդով Կիևից երգչուհի Նատաշա Կորոլյովային արգելել են մուտք գործել Ուկրաինա
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը 5 տարով արգելել է երկիր մուտք գործել ծնունդով Կիևից երգչուհի Նատաշա Կորոլյովային, ով դեկտեմբերի 14–ին ծրագրել էր մենահամերգով հանդես գալ հարազատ քաղաքում։ Այս մասին հայտնում է «ntv.ru»–ն։
Համապատասխան փաստաթուղթը «Facebook»–ի իր էջում տեղադրել է «Братство» կազմակերպության ղեկավար Դմիտրի Կորչինսկին։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի մշակույթի նախարարությունը հրապարակել էր ռուս և համաշխարհային մշակույթի 83 գործչի ցուցակը, ովքեր, իշխանությունների կարծիքով, Ուկրաինայի ազգային անվտանգության համար սպառնալիք են ներկայացնում։
Սև ցուցակ են ընդգրկվել նաև ռեժիսորներ Կարեն Շախնազարովը և Պավել Լունգինը, երաժիշտներ Ալեքսանդր Ռոզենբաումը, Նիկոլայ Ռաստորգուևը, դերասաններ Վալենտին Գրաֆտը, Օլեգ Տաբակովը, Վալենտինա Տելիչկինան, երգիչներ Լև Լեշչենկոն, Իոսիֆ Կոբզոնը և շատ ուրիշներ։
Նրանցից բացի՝ սև ցուցակում են հայտնվել նաև ամերիկյան «Limp Bizkit» ռոք խմբի առաջնորդ Ֆրեդ Դերսթը և ըմբշամարտիկ Ռոյ Ջոնս–կրտսերը։

Уроженке Киева Наташе Королёвой запретили въезд на Украину
Служба безопасности Украины (СБУ) запретила уроженке Киева Наташе Королёвой, которая планировала 14 декабря выступить с концертом в родном городе, въезд в страну на 5 лет.
Соответствующий документ выложил на своей странице в «Facebook» лидер организации «Братство» Дмитрий Корчинский.
Из документа СБУ: «12 октября этого года Службой безопасности Украины принято решение о запрете въезда на Украину сроком на пять лет гражданские Российской Федерации Наталье Порывай».
Ранее министерство культуры Украины опубликовало список из 83 российских и мировых деятелей культуры, которые, по мнению властей, создают угрозу национальной безопасности Украины.
В черный список вошли, в частности, режиссеры Карен Шахназаров и Павел Лунгин, музыканты Александр Розенбаум, Сергей Пенкин, Николай Расторгуев, актеры Василий Лановой, Валентин Гафт, Олег Табаков, Валентина Талызина, Валентина Теличкина, Наталья Варлей, певцы Лев Лещенко, Иосиф Кобзон, и многие другие. Кроме того, в список также вошли лидер американской рок-группы «Limp Bizkit» Фред Дерст, боксер Рой Джонс-младший и другие.