Շթայնմայերը խոստովանել է ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների անարդյունավետությունը
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ–Վալտեր Շթայնմայերը դեմ է հանդես եկել սիրիական Հալեպի հարցով Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելուն։ ARD–ի հետ զրույցում նա նշել է՝ հակառուսական նոր պատժամիջոցները չեն օգնի Սիրիային։
ԳԴՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է՝ պատժամիջոցները միայն կխանգարեն հումանիտար աղետի հետևանքների վերացմանը։
Հիշեցնենք՝ Բրյուսելում ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ եվրոպացի առաջնորդները նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ այդպես էլ որոշում չկայացրեցին։
«Պատժամիջոցներն անարդյունավետ են, քանի որ հետաձգված ազդեցություն ունեն և չեն կարող մարդասիրական միջանցք ստեղծել։ Ընդհակառակը՝ դրանք կարող են խափանել բանակցությունները, որոնք մեզ անհրաժեշտ են»,–շեշտել է Շթայնմայերը։
Վերջինը, միևնույն ժամանակ, քննադատել է ՌԴ և սիրիացի զինվորականների կողմից հայտարարված 3–օրյա հումանիտար դադարը, որը, նրա խոսքով, չափազանց կարճ էր։

Штайнмайер признал неэффективность антироссийских санкции из-за ситуации в Алеппо
Антироссийские санкции из-за ситуации в Алеппо не помогут сирийскому народу. Об этом в интервью телеканалу ARD заявил глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер.
«Санкции неэффективны, поскольку имеют слишком отложенное действие и не могут создать гуманитарный коридор. Напротив, они могут закрыть переговоры, которые нам необходимы», – сказал министр.
При этом Штайнмайер раскритиковал объявленную Россией и сирийскими военными трёхдневную гуманитарную паузу. По его словам, она оказалась слишком короткой.
«Трёх дней было недостаточно. Мы изначально говорили, что это может быть только началом, что это должно перерасти в долгосрочное перемирие», – подчеркнул глава МИД.