35 թուրք դիվանագետ ապաստան է խնդրել Գերմանիայից
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարությունը հաստատել է «Süddeutsche Zeitung» թերթի՝ օրերս հրապարակած այն տեղեկությունը, ըստ որի՝ Թուրքիայում իրականացված ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո 35 թուրք դիվանագետ ապաստան է խնդրել գերմանական կառավարությունից, սակայն այդ թիվը դեռ վերջնական չէ։
Այս մասին հայտնում է «ermenihaber.am»–ը՝ գերմանական «Deutsche Welle» լրատվակայքի թուրքական ծառայությանը հղումով։
Գերմանիայի ընդդիմադիր «Կանաչների կուսակցության» պատգամավոր, ազգությամբ թուրք Օզջան Մութլուն տեղեկացրել է, որ ապաստան խնդրողների մեջ են եղել նաև դիվանագետների կանայք և երեխաները:

35 турецких дипломатов попросили убежища в Германии
Власти Германии заявили, что после неудавшегося путча в Турции 35 человек с турецкими дипломатическими паспортами попросили убежища в ФРГ. Об этом накануне заявил представитель МВД страны Йоханнес Димрот, передает «Reuters».
В это число входят не только сами дипломаты, но и члены их семей. Обратилось ли турецкое правительство к немецким властям с просьбой об экстрадиции представителей дипмиссии, не уточняется.
Как отмечает «Associated Press», Анкара может подозревать дипломатов в возможных связях с движением проживающего в США исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена. Религиозного деятеля в Турции обвиняют в попытке госпереворота.