«WikiLeaks». «Apple»–ը կառավարություններին տվյալներ է փոխանցել օգտատերերի մասին
«Apple» ընկերությունը տարբեր երկրների կառավարություններին տվյալներ է տրամադրել իր բջջային սարքերն օգտագործողների մասին։ Այդ է վկայում ընկերության փոխնախագահ Լիզա Ջեքսոնի նամակը՝ ուղղված Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբի ղեկավար Ջոն Պոդեստին, որը հրապարակել է «WikiLeaks»–ը։
«Յուրաքանչյուր ամիս մենք հազար անգամ կառավարություններին տեղեկատվություն ենք տրամադրում «Apple»–ի սարքավորումներից օգտվողների մասին»,–գրել է Ջեքսոնը՝ հավելելով, որ հատուկ խումբ օրական 24 ժամ դրանով է զբաղվում։
«Հզոր ծածկագրումը չի խանգարում «Apple»–ին իրավապահներին տվյալներ տրամադրել»,–ասվում է 2015–ի դեկտեմբերի 20–ով թվագրվող նամակում։

«Apple» передает властям США данные о пользователях – «Wikileaks»
Компания «Apple» предоставляла правительствам разных стран данные о своих пользователях и их мобильных устройствах. Об этом свидетельствует опубликованное «WikiLeaks» письмо вице-президента компании Лизы Джексон председателю предвыборной кампании кандидата в президенты США от Демократической партии Джону Подесте.
«Каждый месяц мы тысячи раз предоставляем правительствам информацию о пользователях «Apple» и их устройствах в соответствии с ордерами и другими формами судебного процесса. У нас есть команда, которая отвечает на подобные запросы 24 часа в сутки. Мощное шифрование не исключает возможности «Apple» предоставлять правоохранителям метаданные или какие-либо другие полезные категории данных», – говорится в письме, датированном 20 декабря 2015 года.