Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է վերանայել փոքր հէկերի զարգացման սխեման
Հոկտեմբերի 27–ին տեղի ունեցած Կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը բնապահպանության և Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարներին հանձնարարել է 15–օրյա ժամկետում Ջրի ազգային խորհրդին ներկայացնել փոքր հէկերի ջրօգտագործման թույլտվությունների և շահագործման լիցենզիաների տրամադրման ոլորտում ներկայիս իրավիճակի վերաբերյալ առաջարկություններ:
-Հանձնարարում եմ ներկայացնել առաջարկություններ Ախուրյան, Ձորագետ, Դեբեդ, Ազատ, Արփա, Որոտան գետերի ավազաններում նոր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման և նոր ջրօգտագործման թույլտվությունների տրամադրման քաղաքականության և բնապահպանական խնդիրները վերանայելու նպատակով 20 տարի շարունակ շահագործված փոքր հէկերի համար նոր գնագոյացման մեխանիզմների վերաբերյալ,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ նշելով, որ բնապահպանական խնդիրներ կան այն գետերի վրա, որտեղ հէկերի քանակը նախատեսվածից ավելի շատ է:
Կարեն Կարապետյանը նաև ընդգծել է, որ Էներգետիկայի նախարարությունից ակնկալում է այս հարցին այնպիսի մոտեցում կցուցաբերվի, որ էներգետիկայի անվտանգության հետ կապված խնդիրներ չառաջանան:

Карен Карапетян распорядился пересмотреть схему развития малых ГЭС
В ходе заседания правительства РА 27 октября премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил министрам экологии и энергетики, в сотрудничестве с КРОУ, в 15-дневный срок представить Совету по водоиспользованию предложения по вопросу о ситуации с выдачей лицензий на строительство малых ГЭС, передает «Арменпресс».
«Во-первых, пересмотреть утвержденную правительством в 2009 году схему развития малых ГЭС, представить предложения о целесообразности строительства ГЭС в бассейнах рек Ахурян, Дебед, Дзорагет, Азат, Арпа, Воротан и вопрос предоставления новых лицензий», – сказал Карен Карапетян.
Он также поручил представить предложения по вопросу о целесообразности применения особых тарифов ценообразования в течение 20 лет с целью смягчения экологических проблем.
«Министерство энергетики ожидает того, чтобы не было проблем с обеспечением энергетической безопасности, однако есть речные бассейны, где ГЭС расположены чересчур густо, и там у нас есть проблемы», – отметил премьер-министр.