Սնոուդենի գործընկերը տվյալներ է գողացել ԱԱԳ գաղտնի աշխատակիցների մասին
ԱՄՆ ազգային անվտանգության գործակալության նախկին պայմանագրային աշխատակից Հարոլդ Թոմաս Մարթին III–ը, որը նախկինում մեղադրվում էր պետգույքի հափշտակության և ապօրինի կերպով գաղտնի նյութեր պահելու մեջ, տվյալներ է գողացել նաև ամերիկյան հետախուզության գաղտնի աշխատակիցների մասին։ Այս մասին հայտնում է «Associated Press»–ը՝ դատական փաստաթղթերին հղումով։
Մարթինի պաշտպանը պահանջել է ազատ արձակել նրան կալանքից, սակայն դատախազը հրաժարվել է, քանի որ ԱԱԳ նախկին գործակալը հետաքրքրություն կարող է ներկայացնել ԱՄՆ–ի թշնամիների համար։ Նրա գողացած 50 տերաբայթ տեղեկատվությունը խիստ գաղտնի տվյալներ է պարունակում։
Դրանում նաև տեղեկություններ կան ամերիկյան հետախուզության՝ արտերկրում աշխատող գաղտնի գործակալների մասին։ Դատախազը նշել է՝ Մարթինի ազատ արձակումը կարող է սպառնալ ԱՄՆ հետախույզների կյանքին։

Экс-сотрудник АНБ похитил данные с именами разведчиков США
Бывший контрактный сотрудник Агентства национальной безопасности (АНБ) США Гарольд Томас Мартин III, которого ранее обвинили в хищении государственного имущества и несанкционированном хранении секретных материалов, также похитил данные с именами сотрудников американской разведки, работавших под прикрытием. Об этом сообщает «Associated Press» со ссылкой на судебные документы.
Защита Мартина обратилась с просьбой освободить его из заключения, однако судья ответил отказом, поскольку экс-сотрудник АНБ может представлять интерес для врагов США. Федеральный судья также отметил, что порядка 50 терабайт похищенной Мартином информации являются строго засекреченными данными.
По его словам, в этом массиве данных также есть имена сотрудников американской разведки, работающих под прикрытием за рубежом. Судья подчеркнул, что освобождение Мартина может угрожать жизни разведчиков США.