Սերժ Սարգսյանը տվել է բանաձևը
«Ալ Ջազիրային» տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը չի բացառել նախագահի պաշտոնը թողնելուց հետո իր վարչապետ դառնալը։ Նա ասել է, որ ամեն ինչ կախված է խորհրդարանական ընտրություններից և այն բանից, թե որքան լավ քվե կստանա ՀՀԿ–ն։
Եթե «թարգմանենք» ՀՀԿ ղեկավարի ասածները և հարցին մոտանանք հակառակ կողմից, ապա կստանանք հետևյալ բանաձևը. «Եթե ուզում եք, որ Սերժ Սարգսյանը չմնա պետական կառավարման համակարգում և, առավել ևս, իշխանության ղեկն իր ձեռքում չպահի, ապա պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ՀՀԿ–ն չկարողանա «խփել» իրեն անհրաժեշտ տոկոսները»։
Հնարավո՞ր է ՀՀԿ–ին զրկել իշխանական մենաշնորհից։ Իհարկե, հնարավոր է, եթե ոչիշխանական դաշտը միասնական ջանքեր ներդնի։ Խոսքն, անշուշտ, բոլորին մեկ դաշինք մտցնելը չէ, կամ ավելի ճիշտ՝ միայն այդ ճանապարհը չէ, որ կարող է միասնական դիտարկվել։
Միասնական ջանքերի ներդրումը նշանակում է միմյանց դեմ անիմաստ չքարոզելը, մեկ ընդհանուր քարոզչաթիրախ ընտրելն ու բուն ընտրական գործընթացի ժամանակ սերտորեն համագործակցելը և՛ ընտրատեղամասերում, և՛ ընտրատեղամասերից դուրս։
ՏԻՄ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ իշխանություններն իրենց բոլոր տիպի ընտրակեղծիքային ու վարչական ռեսուրսները ներդնելով կարողանում են 35 տոկոսի չափ քվե «հավաքել»։ Այսինքն՝ այլընտրանքային դաշտի պոտենցիալը գրեթե կրկնակի մեծ է։ Պետք է պարզապես կապիտալիզացնել այդ առավելությունն ու հասնել փոփոխությունների։
Իսկ այն հարցում, որ մեր երկրին անհրաժեշտ են քաղաքական փոփոխություններ, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Քաղաքական փոփոխությունները ՀՀ անվտանգության ու պաշտպանունակության ապահովման միակ երաշխիքն են։
Հ.Գ.։ 2014թ․ ապրիլին, երբ Սերժ Սարգսյանը նոր էր նախաձեռնում սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը, հայտարարել էր․
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի համար․․․Եթե [նոր Սահմանադրության – խմբ] վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին։ Վստահ եմ անգամ, որ մեկ մարդը երկու անգամից ավելի իր կյանքում չպետք է հավակնի ընդհանրապես երկրի կառավարման ղեկին Հայաստանում»:

Серж Саргсян дал формулу
В интервью «Аль-Джазире» Серж Саргсян не исключил своего становления премьером после ухода с поста президента РА. Он заявил, что всё зависит от парламентских выборов и того, насколько хорошие голоса наберет РПА.
Если «перевести» заявления руководителя РПА и подойти к вопросу с противоположной стороны, то получим следующую формулу: «если хотите, чтобы Серж Саргсян не остался в системе государственного управления и, тем более, был у руля власти, нужно сделать всё, чтобы в результате парламентских выборов РПА не смогла «набить» необходимые ей проценты».
Возможно ли лишить РПА монополии на власть? Конечно, возможно, если невластное поле приложит совместные усилия. Несомненно, речь не о вхождении всех в один альянс, вернее – совместные усилия должны быть не только в этом направлении.
Совместные усилия подразумевают отказ от бессмысленной борьбы друг с другом, избрание единственной мишени пропаганды и тесное сотрудничество непосредственно в ходе выборов – как на избирательных участках, так и вне них.
Выборы органов местного самоуправления показали, что властям удается, подключив все свои фальсификационные и административные ресурсы, «набрать» примерно 35 процентов голосов. То есть потенциал альтернативного поля примерно вдвое выше. Нужно всего лишь капитализировать его по максимуму и добиться изменений.
По части же того, что нашей стране нужны политические изменения, второго мнения быть не может. Политические изменения – единственная гарантия обеспечения безопасности и обороноспособности РА.
P.S. В апреле 2014 года, когда Серж Саргсян только инициировал процесс конституционных изменений, он заявил:
«Официально заявляю, что я, Серж Саргсян, никогда больше не буду выдвигаться на пост президента Армении. И если в результате окончательных обсуждений [новой Конституции – ред.] будет выбран вариант, не соответствующий моим желаниям, я имею в виду модель парламентского правления, то я не буду претендовать и на должность премьер-министра. Уверен, что один и тот же человек не должен больше двух раз в своей жизни претендовать на то, чтобы быть у руля власти в Армении».