Կարմիր կետագծերի քաղաքական հետագիծը
Հիմա նորից հիշել են կետագծերի մասին այն բանից հետո, երբ հարցը տարբեր հարթակներում բարձրաձայնող եղավ։ Համ էլ՝ նախընտրական ժանրի կանոններն են ստիպում իշխանություններին «բարիանալ»։ Բայց դատելով ամենից՝ բարի բան չկա։
Մեզ առաջարկում են ոչ մի ծառայություն չստանալու դիմաց այսուհետ վճարել ոչ թե մասնավորին, այլ պետբյուջե կամ համայնքային բյուջե։
Նկատենք, որ սպառողի համար այդ դեպքում ոչ մի տարբերություն չկա. միևնույն է՝ գումար է գանձվում փողոցում նկարած կարմիր կետագծերի հատվածում կանգնելու համար։ Այլ հարց է՝ եթե վերանայվեր ընդհանուր տրամաբանությունը, և վերանայվեր գներն իջեցման ուղղությամբ։ Դա չի արվում։ Փոխարենը՝ կազմակերպվում են շոուներ՝ «Գնում ենք հանրային պահանջներին ընդառաջ» կեղծ կարգախոսի շրջանակներում։ Բացի այդ՝ հանրությանը փորձում են փող գանձողի հասցեատիրոջ փոփոխությունը ներկայացնել որպես մեծ լավություն։
Մի խոսքով, «կարմիր կետագծեր» օպերացիան բացառապես քաղաքական ենթատեքստ ունի և առայժմ ոչ մի ձևով չի սպասարկում վարորդների շահերը։

Политический след красных пунктиров
Сейчас снова вспомнили о красных пунктирах, когда вопрос начал подниматься на разных уровнях. Да и правила предвыборной игры диктуют властям стать «добрее». Но, судя по всему, ничего доброго в этом нет.
Нам предлагают впредь платить за неоказание никаких услуг не частным организациям, а в государственный или общинный бюджет.
Заметим, что для потребителя никаких изменений не произойдет: всё равно за парковку на обозначенных красными пунктирами местах будет взиматься плата. Другое дело, если бы была пересмотрена сама логика взимания плат – в сторону их снижения. Этого не происходит. Зато организуются шоу в рамках псевдолозунга «Идем навстречу общественным требованиям». Кроме того, обществу пытаются преподнести смену адресата платы в качестве большого одолжения.
Словом, операция «Красные пунктиры» имеет исключительно политический подтекст и пока никак не обслуживает интересы водителей.