Ուկրաինական խորհրդարանում ավելացել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը կողմ պատգամավորների թիվը
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը կողմ ուկրաինացի խորհրդարանականների թիվը գնալով աճում է: Տարբեր խմբակցություններից պատգամավորներ են միացել պատգամավոր Վիտալի Բարվինենկոյի` Հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենսդրական նախաձեռնությանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է «Genocide.org.ua»-ն:
2015 թվականի ապրիլի 3-ին գրանցված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման նախաձեռնությանը միացել են «Վերածնունդ» կուսակցությունից պատգամավոր Դմիտրի Սվյատաշը, «Ընդդիմադիր բլոկ»-ից` Միխայիլ Դոբկինը և Դմիտրի Դոբկինը:
Ավելի վաղ բանաձևի ընդունմանն իրենց աջակցությունն էին հայտնել պատգամավորներ`«Ընդդիմադիր բլոկ»-ից Վադիմ Նովինսկին, «Վերածնունդ» կուսակցությունից` Ալեքսանդր Պրեսմանը, «Պյոտր Պորոշենկոյի բլոկ»-ից` Դավիթ Մակարյանը, «Ազգային ճակատ»-ից` Նիկոլայ Կնյաժիցկին, Իրինա Եվրեմովան, Իգոր Բրիչենկոն, Անատոլի Դիրիվը, Գենադիի Կրիվոշեան, Ալեքսանդր Կիրշը, Իգոր Կոտվիցկին, Վադիմ Պիդբերեզնյակը, Վալերի Լունչեկնոն:

В парламенте Украины увеличилось число сторонников признания Геноцида армян
Новая группа народных депутатов Украины присоединилась к Проекту Постановления о признании Геноцида армян. Народные депутаты Украины из разных фракций и депутатских групп присоединились к законодательной инициативе народного депутата Украины Виталия Барвиненко о Признании геноцида армянского народа, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Genocide.org.ua».
К Проекту Постановления о признании геноцида армянского народа (регистрационный № 2530 от 03.04.2015), присоединились народные депутаты Украины Дмитрий Святаш (депутатская группа «Партия «Возрождение»), Михаил Добкин и Дмитрий Добкин («Оппозиционный блок»).
Напомним, ранее к Проекту Постановления о признании геноцида армян, присоединились Вадим Новинский («Оппозиционный блок»), Александр Пресман (Член депутатской группы «Партия «Возрождение»), Давид Макарян («Блок Петра Порошенко»), из фракции «Народный фронт» – Николай Княжицкий, Ирина Ефремова, Игорь Бриченко, Анатолий Дырив, Геннадий Кривошея, Александр Кирш, Игорь Котвицкий, Вадим Пидберезняк, Валерий Лунчекно.